....

Erdoğan Obama'ya Rakka için ne teklif etti?

Cumhurbaşkanlığı sarayında konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye’de 65’inci günü tamamlanan Fırat Kalkanı operasyonuna dair değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan  Obama'ya Rakka için ne teklif etti?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli ÖSO militanlarının Cerablus, Rai ve Dabık bölgelerini IŞİD’den temizlediğini belirten Erdoğan, “El Bab’ı DEAŞ terk edecek, ondan sonra Menbiç ve Rakka’ya yöneleceğiz. Dün akşam Obama ile görüşmemizde bu adımları atacağımızı kendisiyle paylaştık. PYD/YPG gibi terör örgütlerine ihtiyacımız yok. Obama’ya gelin Rakka’dan DEAŞ’ı beraber atalım dedim” diye konuştu.Musul’da IŞİD’e karşı yürütülen operasyonla ilgili de konuşan Erdoğan, şunları söyledi: “Irak’taki Sincar bölgesi ikinci bir Kandil olma yolunda. O yüzden biz Sincar’a müsaade edemeyiz, orada PKK var.”

 Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamalarından satır başları şöyle:

PKK'ya ve uzantısı kurumlara ve kişilere karşı daha tutarlı bir mücadele içindeyiz. Suriye'ye niye girdik? ÖSO'yu soktuk, arkalarından gittik ve DEAŞ hiç durmadı, çekti gitti. Arkasından Rai, oraya da girdik, yine durmadılar. Arkasından Dabık, bunların kutsalıydı, buradan da gittiler. Şimdi El Bab'a yürüyoruz, çünkü onların önemli bir merkezi. Orayı da terk edecekler, sonra Mümbiç'e Rakka'ya gideceğiz.Dün sayın Obama ile uzun uzadıya görüştük, bu tür adımları atacağımızı kendileriyle paylaştık. "PYD/YPG gibi terör örgütlerine ihtiyacımız yok, Rakka'da gelin sizinle beraber savaşalım, DEAŞ'ı atalım biz sizinle hallederiz" dedik. Bunlar nedir ya? Basit bir terör örgütü, bunlar aynı. Musul, Irak, Kerkük, Tel Afer ve Sincar'da bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Sincar yeni bir Kandil olma yolunda, müsaade edemeyiz. Tel Afer'de mezhepler hususunda çatışmalar var. Tel Afer'e sesleniyorum, bırakın bu mezhep çatışmasını. Mezheplerin üstünde İslam var, İslam'da birleşin. Suriye ve Irak'ta bekamızı tehdit eden hiçbir gelişmeye sessiz kalmayacağız.

 

Nerina azad 

anf diha imc erdoğan rakka obama teklif
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler