'Kürtler kaderine küsmeli'

Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı’nın resmi düşünce kuruluşu ve Kremlin'e doğrudan bağlı bir kuruluşun başındaki isim Rusya Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (RISS) Başkanı Leonid Reşetnikov Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'e konuştu.

'Kürtler kaderine küsmeli'

Kendisinin ülkelerin parçalanmasına karşı olduğunu ve kendilerinin Kürtlerin devlet kurmasına karşı olduğunu belirten Reşetnikov şunları söyledi:

Ben şahsen bir ülkenin parçalanmasına karşıyım. Irak da neredeyse parçalanmış durumda. Onlar kendilerini özerk olarak adlandırsa da fiiliyatta neredeyse bağımsız hareket ediyorlar. Dolayısıyla Kürtler Suriye’de de özerklik elde ederse bu neredeyse bağımsız bir devlet olacaktır. Haritalarla oynayıp Ortadoğu’yu tamamen değiştirmemeliyiz. Kürtlerin olduğu her yerde dillerini yaşatmalarına ve kültürel olarak gelişmelerine imkân tanınmalıdır ama devlet kurmalarına biz karşıyız. Tarihin kaderi böyle. Ne yapalım bugün; Irak’tan sonra İran, Suriye ve Türkiye’yi mi parçalayalım? Ermenistan’da da Kürtler var.

Kürtler kaderine küsmeli

Irak, İran, Suriye ve Türkiye gibi 4 ülkede birden özerklik kurulmasının gerçekçi olmayacağını savunan Reşetnikov şöyle devam etti:

Biraz önce söylediğim; 4 ülkede birden bu tür özerkliklerin kurulması gerçekçi değil. Kürtler bir anlamda kaderine küsmeli. Dünyayı biz değiştiremeyiz. Bazıları dünyayı değiştirmek istiyor ama bu yeni savaşlara yol açar. Amaç her ülkede Kürtleri eşit haklara sahip vatandaş haline getirmek olmalı. Rusya’da 100 etnik grup var. Hepsine bağımsızlık mı vereceğiz? Kürtler eğer bir yerde baskı görüyorsa buna karşı çıkmalıyız ama devlet kurmalarına karşıyız.

PYD’yi terörist olarak görmüyoruz

PYD ve YPG’yi “terörist gruplar” arasında görmediklerini söyleyen Reşetnikov; “Biz onları terörist olarak kabul etmiyoruz ama onların bağımsız bir devlet kurmalarını da desteklemiyoruz. Evet, bu temsilcilik var Moskova’da ama Rus Dışişleri tarafından resmi temsilcilik olarak kabul edilmiyor. Bunu toplumsal bir kurum olarak görüyoruz. Suriye’nin özerkliklere bölünmesine karşıyız. Özerklikler Suriye’nin parçalanmasına yol açar. Kürtler Suriye’de ancak kültürel özerkliğe sahip olabilir.” İfadelerini kullandı.

Hürriyet Haber 

anf diha jınha kürtle kaderine küsmeli reşetnikov
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır'da silahlı saldırı: Yaralılar var
Diyarbakır'da silahlı saldırı: Yaralılar var
Müjgan Ekin’in ailesinden İHD'ye başvuru
Müjgan Ekin’in ailesinden İHD'ye başvuru