....

Peşmerge Çürükkaya Bingöl'de toprağa verildi

Güney Kürdistan'dan büyük bir askeri tören ile Türkiye'ye gönderilen Sait Çürükkaya'nın Bingöl'deki cenaze törenine de yoğun bir katılım oldu.

Peşmerge Çürükkaya Bingöl'de toprağa verildi

Güney Kürdistan'daki cenaze töreninde konşan Ali Awni, Kürtlerin artık bir devlete sahip olması lazım, Kürtleri öldüren, yokeden tek şey devletsizlik dedi.Cenaze töreninde konuşan şehid peşmergenin  abi Selim Çürükkaya, Kardeşim Dr Sait Cürükkaya 26 yıl sonra cenazesi ile köyü Çilkani ye görkemli törenlerle Kürdistan bayraklarının dalgalandığı bir havada döndü. Ben ise 26 yıl sonra ancak Habur sınır kapısına kadar gidebildim. Kürdistan halkı artık bu gerçekleri görebilmelidir. ölülerimize müsade eden, dirilerimize sınırları kapatan zalim bir devlet anlayışı, onun uşağı olan Kürtler i anlamakta zorlanmamak lazım' dedi.

Gece geç saatlerde doğduğu şehir, Bingöl'e ulaşan Şehit Dr Sait Çürükkaya'nın cenazesi, yoğun bir kalabalık tarafından karşılandı. Yol boyunca Güney Kürdistan Bayrakları ile donatılan caddelerde ilerleyen Cenaze'ye, uzun bir konvoy eşlik etti. Şehit Sait Çürükkaya'nın cenazesi köyünde "Peşmerge dimeşe erd û ezman diheje" sloganları ile karşılandı ve şehiir merkezindeki mezarlıkta defnedildi. 

 

Nerina azad 

anf diha jınha sait çürükkaya bingöl toprağa verild peşmerge
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pakistan’da 47 yolcusu bulunan uçak düştü
Pakistan’da 47 yolcusu bulunan uçak düştü
Hasan Cemal: Ahmet Altan’a mektup...
Hasan Cemal: Ahmet Altan’a mektup...