....

İsrail basını: ABD yeniden YPG'ye silah yardımına başladı

İsrail istihbaratına yakınlığı ile bilinen Debka sitesi, Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan ABD’ye ait askeri üslerden geçen hafta yola çıkan silah yüklü kamyonların Suriye sınırını geçtiğini iddia etti.

İsrail basını: ABD yeniden YPG'ye silah yardımına başladı

Haberde Başkan Barack Obama’nın, halefi Donald Trump’ın Suriye krizinin çözümü için Rusya ve Türkiye ile anlaşma yoluna gitme hazırlığında olduğu için Kürt güçlerini silahlandırmaya karar verdiği yorumu yapıldı.

Haberde Trump’ın 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlaması sonrasında, IŞİD'in Suriye’deki kalesi konumunda olan Rakka’ya yönelik ortak bir askeri operasyonun gündemde olduğu belirtildi. İddiaya göre Rakka’nın IŞİD' teröristlerinden temizlenmesi için düzenlenecek harekata Türk ordusu karadan, Rusya ise havadan destek verecek.  

‘Trump temsilci gönderdi’  

Debka, Irak ordusunun Musul’u kurtarma operasyonunda beklenen başarıyı gösteremediği belirtilirken, Trump’ın Rakka’yı Musul’dan önce IŞİD'den temizleyerek prestij kazanmaya çalışacağı iddiasına yer verdi.

Haberde Trump’ın bölgedeki gelişmelerden anında haberdar olabilmek için Güney ve Batı Kürdistan bölgesine emekli Amerikan askerlerinden oluşan ‘temsilcilerini’ gönderdiği de ifade edildi.

 

Nerina azad 

anf diha jınha abd ypg silah
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de 4 avukat tutuklandı
Mardin’de 4 avukat tutuklandı
Tekirdağ'da 24 tutuklu sevk edildi
Tekirdağ'da 24 tutuklu sevk edildi