....

Barzani'den Kürdistan sınırı açıklaması : Kürdistan’ın dört parçasının evlatlarının kanları aynı mevzide birleşti

Geçtiğimiz hafta Peşmerge güçlerinin tamamen kontrol ettiği Başika kasabasını ziyaret eden Mesud Barzani açıklamalarda bulundu. Barzani Kürdistani Bölgeler konusunda ABD ile anlaştıklarını açıkayarak, Peşmergenin bu bölgeleri kurtarırken 11 bin 500 şehit ve yaralı verdiğini söyledi.

Barzani'den Kürdistan sınırı açıklaması : Kürdistan’ın dört parçasının evlatlarının kanları aynı mevzide birleşti

 

Barzani, Bağdat ile anlaşamamaları durumunda referanduma gideceklerini de belirtti.Barzani, “Bağdat’ta düzenlediğimiz son ziyarette Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı konusunu açık bir şekilde konuştuk.” dedi.

 Barzani’nin açıklamalarından bazı satırbaşları şöyle:

Amerikalılarla, yeni kurtarılan Kürdistan bölgelerinde çekilmeyeceğimiz konusunda anlaşmaya vardık. Bu bölgeleri kurtarırken 11 bin 500 şehit ve yaralı verdik. Musul taarruzu ile birlikte Peşmerge'nin kurtardığı bölgelere ilişkin hiçbir müzakere yapılmayacaktırBağdat’ı son ziyaretimde bağımsızlık meselesini tartıştık. Bağdat’la bağımsızlığımız konusunda anlaşamazsak referanduma gideceğiz. Bağımsızlık en doğal hakkımızdır.İŞİD Musul'da olduğu sürece Kürdistan üzerinde tehdit olmaya devam edecek. Ve bundan dolayıda Peşmerge'nin Musul savaşına katılması önemlidir. İŞİD gelmeden önce Musul'da 300 bin Kürt yaşıyordu. Şimdi biz nasıl arkamızı dönüp görmezden gelelim. IŞİD'e yardımcı olan kim varsa Kürdistan topraklarına adım atamaz.

İçerde darbe girişiminde bulunanlara soruyorum: Durumunuz daha önce mi iyiydi, şimdi mi?

Kürdistan’ın dört parçasının evlatlarının kanları aynı mevzide birleşti. En büyük kazanım budur.  Kürt, Arap, Türkmen, Süryani, Ermeni… hepimiz kardeşiz ve bu ülkede özgürce yaşayacağız.İnsan hakları kuruluşlarına saygımız var; çokdeğerli bir iş yapıyorlar. Ancak araştıma yaparken insafı elden bırakmamaları gerekiyor. Peşmerge Kürdistan'ı IŞİD'in tüm mayınlardan nasıl temizlemişse, yolumuza siyasi mayın koyanlara da net söylüyorum:Tüm mayınlarınızı temizleriz

 

Nerina azad 

anf diha jınha barzanı abd anlaştık
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pakistan’da 47 yolcusu bulunan uçak düştü
Pakistan’da 47 yolcusu bulunan uçak düştü
Hasan Cemal: Ahmet Altan’a mektup...
Hasan Cemal: Ahmet Altan’a mektup...