....

HDP kapatılıyor mu?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, eş başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 10 vekili tutuklanan HDP yerine ‘alternatif’ önererek yeni partilerin çıkmasını talep etti.

HDP kapatılıyor mu?

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre gazetenin Ankara temsilcileriyle bir araya gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, yurttaşların yeni demokratik mekanizmalar oluşturması gerektiğini belirterek, “Bir alternatif siyasi oluşum, hangi baskıyı uygularlarsa uygulasınlar çıkacak” dedi.

‘Halk çıksın, konuşsun’

“Yeni bir parti mi kurulacak” sorusuna “Bırakın yeni parti değil, yeni partiler çıksın” yanıtını veren bakan, “Güneydoğu halkı çok renkli, çeşitli. Sosyal demokratik anlayışta olanlar var, muhazafakârlar var, etnik özelliğini öne çıkaranlar var. Her kesim var. Çıksınlar, konuşsunlar” ifadelerini kullandı.

‘Demirtaş güzel saz çalıyordu’

Bölgedeki yurttaşların çözüm sürecinin ardından yeniden bir çatışma ortamı istemediğini kaydeden Çelik, “HDP şansını son derece etkisiz, varlığını hissettiremeden kullanan bir parti. 80 milletvekili kime ait, bunu anlayamadık. İçlerinden belli sayıda arkadaş tavırlarını gösterebilseydi… O kadar güzel saz çalıyordu Demirtaş, mesajlar veriyordu. 8 Haziran’da yolunu pekiştirecekti… ‘Yolumuz bu’ diyecekti. Esas olan dağ, sırtını kime dayamış. Dağ sırtını başka yere dayamış o çok net. HDP ‘Biz demokratik mücadeleden yanayız’diyeceklerdi. Halk da yanlarında olacaktı, böylece dağ da yalnız kalacaktı” şeklinde konuştu.

‘Seçilen insanların tutuklanmasını kim ister?’

HDP’li vekillerin tutuklanması konusuna da değinen bakan, şunları ifade etti: “Seçilen insanların tutuklanmasını kim ister? Ama belediye, siyasi parti veya milletvekili asli görevini değil de başka bir illegal boyutun oyuncağı ise ne olacak? Demokratik gelişim dönüşüm sağlanacaksa bunun yolu siyasetçilerin dağa yönelik seslerini yükseltmelerinden geçer. Bunu yapamadılar.”

HDP’li 10 vekil tutuklu

Eş başkanlar Yüksekdağ ve Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, 4 Kasım’da sabaha karşı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış, Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ve Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış, Demirtaş ve Yüksekdağ’la birlikte grup başkan vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encü ise 9 Kasım’da tutuklanmıştı.

İki gün sonra da Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan tutuklanmıştı.

hdp faruk çelik anf anf haberleri demokrat haber imc diha
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mavi Marmara davası  düşürülüyor
Mavi Marmara davası düşürülüyor
Rusya ABD'yi uyardı
Rusya ABD'yi uyardı