Kurtulmuş: HDP'lileri biz tutuklatmadık, Kayyumları biz atamadık!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, HDP'li milletvekillerinin tutuklanması ve kayyum atamalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Bu sürece siyaset olarak başından itibaren bizim en ufak bir dahlimiz olmadı" dedi.

Kurtulmuş: HDP'lileri biz tutuklatmadık, Kayyumları biz atamadık!

Çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya gelen Kurtulmuş, partisinin il başkanlığını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, HDP'li belediyelere kayyum atanması ve bazı HDP milletvekillerinin tutuklanmasına yönelik soruya, "Karşı karşıya kaldığımız bu süreç hukuki bir süreçtir. Bilindiği üzere TBMM'de fezlekesi olan milletvekillerinin tamamının dokunulmazlıkları kaldırılarak yargı yolunun açılması ile ilgili anayasa değişikliği yapıldı. TBMM'de diğer partilerden de yani CHP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla da mevcut dokunulmazlık dosyaları kaldırılmış oldu. Böylelikle dosyası bulunan milletvekilleri ile ilgili hukuki süreç başladı. Bir kere bu süreç başından beri anayasal bir süreçtir." yanıtını verdi.

İki farklı nitelikte anayasa çalışması yaptıklarını kaydeden Kurtulmuş, "Bunlardan birisi büyük bir anayasa değişikliği paketidir. İkincisi ise Türkiye'de başkanlık sistemi ile ilgili gerekli düzenlemeleri yapan daha küçük kapsamlı bir anayasa çalışmasıdır. Bu 10-15 maddelik bir pakettir. Öyle görünüyor ki MHP bu sürecin başından beri başkanlık sistemi ya da cumhurbaşkanlığı sistemi adını verdiğimiz bu sistem değişikliği konusunda müspet bir yaklaşım içerisinde olacağı anlaşılıyor." dedi.(zernews)

kurtulmuş hdp kayyum dbp anf anf haberleri imc demokrat haber nerinaazad dihaber
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kürt petrolü Londra’da tartışılıyor
Kürt petrolü Londra’da tartışılıyor
IŞİD yeni liderini arıyor
IŞİD yeni liderini arıyor