HDP: AK Parti, rehine siyaseti uyguluyor; belki de pazarlık arayışındalar

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, belediyelere kayyum atanmasına ve vekillerin tutuklanmasına ilişkin olarak "Rehine siyaseti uygulanmak isteniyor. Baskı, şantaj, tehdit… Belki de bir pazarlık arayışıdır. Ayrıca rövanşist bir tutum var" dedi.

HDP: AK Parti, rehine siyaseti uyguluyor; belki de pazarlık arayışındalar

HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen DBP’li belediyelere kayyum atanmasını Birgün'den Burcu Cansu'ya değerlendirdi.

Rehine siyasetinin uygulanmak istendiğini belirten HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, başkanlığa giden yolda engel olarak görünen bütün muhaliflerin tasfiye edilmeye çalışıldığının altını çizerek, "Rehine siyaseti uygulanmak isteniyor. Baskı, şantaj, tehdit… Belki de bir pazarlık arayışıdır. Ayrıca rövanşist bir tutum var. Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelere karşı bir şey yapamamamın intikamı iç kamuoyunda HDP ve DBP’den sorulmaya çalışıyor. Bunun sonunda bir biçimde yeni bir parti kurdurtma, yeni bir muhatap inşa etme arayışları da var" diye konuştu.

 

Ankara’nın masa başında hesaplar yaptığını belirten Bilgen, sözlerine şöyle devam etti:

"Biz herkesin barış ve çözüm süreçlerine katılmasından yanayız. Gerçekçi olmayan Ankara’da masa başından yapılan hesaplarıdır. Niyet sürece farklı çevreleri katmak olsa bunu biz bunu takdir ile karşılardık ama belli ki bu tasfiyenin aracı kılınmak isteniyor.

Bunu toplum görüyor. Bu niyetle bir arayışa girdiklerinde de hiçbir karşılığı olmuyor. Ne kadar toplarsak, ne kadar tutuklarsak o kadar elimizi güçlendiririz arayışı gibi görünüyor.

Toplumsal aktör, siyasi muhatap inşa etmek gibi hatta silahlı bir takım yapılar inşa etmek gibi bir arayış bile var. ‘Topyekün mücadele’ dedikleri kavrama uygun bir hazırlıkla karşı karşıyayız.

İşin sonunun nereye gideceği ile ilgili büyük kaosa sürüklenme ve belki de iç savaş provası yapmaya dönük işaretler ve sinyaller var. 

emennimiz olmamasıdır ve bunu önleyecek güçlü muhalefeti yaygınlaştırmaktır. Bunun dışında da yapabileceğimiz bir şey yok. Bunu önleyecek siyasi etkili iradeyi geliştirmemiz lazım.”

Birgün.net 

anf d ha jınha hdp akp rehine siyaseti çözüm pazarlığı
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danimarka  İncirlik'ten uçaklarını çekiyor
Danimarka İncirlik'ten uçaklarını çekiyor
Van-Erciş'te çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi
Van-Erciş'te çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi