....

Mistura'dan Halep uyarısı

Şam'a bir ziyaret gerçekleştiren BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, "Böyle giderse Noel'e kadar Halep'in doğusu artık olmayabilir" ifadelerini kullandı.

Mistura'dan Halep uyarısı

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'nin başkenti Şam'daki ziyaretinin ardından Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung'a izlenimlerini anlattı. Halep'in doğusunun geleceğine ilişkin "çok endişeli" olduğunu belirten Mistura, "Şimdiye kadar olduğu gibi devam ederse Noel'e kadar Halep'in doğusu artık olmayacak" dedi.

Halep'in doğusunda yaklaşık 255 bin kişinin abluka altında kaldığını tahmin ettiğini ifade eden de Mistura, "Bu kişiler iki aydan fazla bir zamandır abluka altında ve Rusya Federasyonu'nun tek taraflı olarak bombardımana ara verdiği 24 gün dışında, aralıksız bombalanıyorlar" dedi. Mistura, bombardımanlarda hastanelerin de zarar gördüğünü belirtti.

BM temsilcisi Mistura, "sorunun askeri çözümle üstesinden gelinemeyeceği gerçeğini hepimiz biliyoruz" diye sözlerini sürdürdü. Şam yönetiminin tamamen tahrip ederek Halep'in doğusunu geri alabileceğini belirten Mistura, ancak bunun insanlar için büyük bir trajedi olacağını ifade etti.

On binlerce mültecinin daha Türkiye'ye doğru hareket edebileceğini söyleyen Mistura, bölgenin geleceğine ilişkin şu tahminde bulundu: "Önümüzdeki yıllarda kırsal kesimlerde ve aynı zamanda büyük şehirlerde de bombalı araçlarla devam eden bir gerilla savaşı olabilir. Bundan Rus tarafı da dahil kimsenin çıkarı olmaz. Bu nedenle doğu Halep için bir uzlaşmanın şart olduğuna inanıyoruz."

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı da uyaran Mistura, Şam yönetimi doğu Halep'i geri alsa da sorunun ancak siyasi bir çözümle giderilebileceğini vurguladı.(DW Türkçe)

mistura halep suriye
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler