....

Açılışı yapılacak Sınır Kapısı akrabaları buluşturdu

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi Umurlu Köyü'nde açılması planlanan Sınır Kapısı'nda Kuzey ve Güney Kürdistan'daki akrabalar verilen yemekte bir araya geldi. Uzun zamadır birbirini göremeyen akrabalar, sarılarak hasret giderdi.

Açılışı yapılacak Sınır Kapısı akrabaları buluşturdu

AK Partili Derecik Beldesi Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya'nın bulunduğu aşiret mensupları ile Güney Kürdistan tarafındaki köylerde bulunan aynı aşiret mensupları kazanlarda pişirdikleri yemekleri gümrük binası yanıdaki boş araziye kurdukları yer sofrasında yedi.

Yıllardır Güney Kürdistan'daki akrabalarıyla imkanları dahilinde Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki sınır kapısından çıkış yaparak görüşebildiklerini belirten Gerdi Aşireti ileri geleni Kasım Demir, bu kapının açılmasıyla sınırların ortadan kalkacağını söyledi. Demir şöyle dedi:"İlk adımı attık. 5 hatta 10 yıldır birbirine göremeyen akrabalar bir araya geldi. Bizim birçok akrabamız hemen sınırın ötesindeki köylerde yaşıyor. Ama onlara gidip gelmek çok zor. Çünkü burdan 5 saatlik bir yol gidip Şırnak'ın Silopi İlçesi'ndeki sınır kapısından çıkış yapabiliyorduk. Çoğu vatandaşlarımızın böyle bir imkanı olmuyordu. Bugün bizim bayramamız. Artık daha rahat akrabalarımıza gidip gelebileceğiz. Bize bu imkanı sağlayan başta Belediye Başkanımız Ekrem Çetinkaya'ya ve yetkililerimize teşekkür ediyoruz."

 

DHA 

anf dihaber şemdınlı sınır kapsısı guney kurdistan
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler