Ekonomist Güneş: "2001'den daha büyük bir kriz kapıda"

Ekonomist Hurşit Güneş, "Borcun kontrolü artık daha zor" ifadelerini kullandı.

Ekonomist Güneş:

İktisat profesörü Hurşit Güneş, son olarak doların Türk Lirası karşısında 3.47'yi görmesiyle ilgili olarak Türkiye’nin 2001 krizinden çok daha büyük bir krizle karşı karşıya kalabileceğini öne sürdü. 2001 krizinin devletin borçları nedeniyle ortaya çıktığı ve borcun yapılandırılmasının daha kolay olduğunu ifade eden Güneş, şimdi ise borcun büyük bir kısmının özel sektöre ait olduğunu, dolayısıyla borcun kontrolünün de daha zor hale geldiğini kaydetti.

Birgün'den Semih Güven'in haberine göre, İçeride ve dışarıda savaş halinde olan Türkiye’ye yabancı yatırımların çekmenin de oldukça zorlaştığına işaret eden Güneş, darbe girişimi ve OHAL ilanının ardından demokrasi ve özgürlüklere getirilen kısıtlamalarla birlikte de yabancı yatırımcıların Türkiye’den kaçmaya başladığını öne sürdü.

AB ile iplerin kopma noktasına gelmesinin ekonomiye olası etkileri üzerine de görüş bildiren Güneş, hükümet tarafından derinleştirilen sürecin yabancı yatırımcılar için Türkiye’yi cazibe merkezi olmaktan çıkaracağı uyarısında bulundu.

dolar döviz kriz
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danimarka  İncirlik'ten uçaklarını çekiyor
Danimarka İncirlik'ten uçaklarını çekiyor
Van-Erciş'te çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi
Van-Erciş'te çatışma: 3 kişi yaşamını yitirdi