CHP'li Ağbaba: Anayasa değişikliği çalışması bile yapılamaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin geriye dönük bir Anayasa tartışması yürüttüğünü kaydetti.

CHP'li Ağbaba: Anayasa değişikliği çalışması bile yapılamaz

Kalabalık bir milletvekili heyeti ile birlikte Diyarbakır’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hükümetin Anayasa değişikliği hazırlıklarına ve partisinin buna karşı tavrına ilişkin dihaber’e değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa değişikliğinin yapılabilmesi için ülkede özgür bir ortamın olması gerektiğini kaydeden Ağbaba, “Medyanın teslim alındığı, muhalif medyanın susturulduğu, muhalif olan herkesin toplanarak cezaevine atıldığı ve baskı uygulandığı bir dönemde, Anayasa değişikliğinin çalışması bile yapılamaz. Çünkü özgür bir ortam yok, bu nedenle yapılamaz” ifadelerini kullandı.

‘HÜKÜMET GERİYE DÖNÜK ANAYASA TARTIŞIYOR’

Anayasa’nın ileriye dönük bir uzlaşma metni olduğunu belirten Ağbaba, “Şu anda tartışılan geriye dönük bir anayasa tartışmasıdır. Bu nedenle bu tartışma yapılamaz. CHP’nin her zaman durduğu yer belli. Her zaman demokrasiyi, hukuku, Cumhuriyet’i ve laikliği savunuyor. Bu değerleri de savunmaya da devam edeceğiz. Türkiye’yi var eden ve bizi Ortadoğu’daki diğer ülkelerden farklı kılan Müslüman coğrafyasında, bizi hala her şeye rağmen yıldız yapan özelliklerimizi savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘HÜKÜMETE KARŞI DEMOKRASİ’

Partisinin temel felsefesini “Edirne’de neyi savunuyorsak Diyarbakır’da onu savunacağız” şeklinde savunan Ağbaba, “Türkiye’de hukukun askıya alındığı, OHAL’in artık olağanlaştığı bir dönemle karşı karşıyayız” diyerek, hükümetin politikalarına karşı demokrasiyi savunacaklarını kaydetti.(Dihaber)

diyarbakır chp anf anf haberleri dihaber demokrat haber
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kürt petrolü Londra’da tartışılıyor
Kürt petrolü Londra’da tartışılıyor
IŞİD yeni liderini arıyor
IŞİD yeni liderini arıyor