....

Türk diplomat: Rusya saldırıyı biliyordu ama engel olmadı

Fırat Kalkanı Harekatı’nın üçüncü ayında, 24 Kasım günü bölgedeki Türk birlikleri hedef alınmış, saldırıda dört Türk askeri hayatını kaybetmişti. İsminin yazılmasını istemeyen bir diplomatın Al Jazeera’ye verdiği bilgiye göre, Ankara bu olayın ardından hem diplomasi alanında hem de sahada çok dikkatli adımlar atmaya özen gösteriyor:

Türk diplomat: Rusya saldırıyı  biliyordu ama engel olmadı

El Bâb zaten operasyonun güneydeki doğal sınırı. Çünkü artık sadece IŞİD’in olduğu bölgeden rejimin, İran’ın Rusya’nın, PYD’nin aktif olduğu bölgeye geliyoruz. El Bâb’ı IŞİD’den temizledikten sonra Halep’e doğru ilerlememe konusunda Rusya’yla mutabakat sağlandı.

 
Ancak güneyde rejimin elinin güçlü olması da önemli bir faktör. Bu, rejimin bize ‘ben de buradayım ve güçlüyüm, tamam ilerliyorsun ama sınırını bil’ mesajıydı. Rusya da rejimin bu mesajı vermesini engellemedi. Bölgedeki her aktörün gücü ve ağırlığı belli… Bu saldırıyı Ruslar’ın yapmadığını, Putin’in ilişkilerin gerilmemesi için Cumhurbaşkanı’nı iki kez aradığını biliyoruz. Ruslar gerekli mesajları görüşmelerimizde veriyor. Ama rejimin de bu şekilde mesaj vermesine engel olmak istemedi, Esed’in de orada olduğunu Türkiye’nin görmesini istedi.
 
Bu sebeple El Bâb bölgesinde çok temkinli gidiyoruz. Birkaç yüz metre kaldığı halde ilçeye ağır adımlarla ilerlememizin sebebi bu."
 
Saldırının ardından Genelkurmay Başkanlığı "Saldırının rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendiriliyor" açıklamasında bulunmuştu. Türk birliklerini vuran Suriye rejimine ait jetlerin, Rusya’nın kontrolündeki Halep Havalimanı’ndan kalktığı biliniyor.
 
Ankara’dan konuyla ilgili en üst düzey açıklama Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım, olayın yaşandığı günün akşamında TRT’ye verdiği röportajda “Tekrarı olmaması konusunda da en kesin ve net şekilde uyarılar yapıldı muhataplara. Suriye’nin toprak bütünlüğüne karşı bir düşüncemiz yok. Halep’e yürümek gibi bir hedefimiz yok. Amacımız, güney sınırlarımızdaki geçişleri durdurmak” demekle yetindi.
 
Ardından Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı iki gün arka arkaya arayarak hayatını kaybeden askerler için başsağlığı diledi. İki taraftan yapılan açıklamalara göre “Suriye’de yapılacak işbirliği” de konuşuldu.

Dün de Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, hava operasyonu sonucunda hayatını kaybeden askerlere ilişkin olarak, “Suriye’de Türk askerlerini vuran uçağın Rusya’ya ait olmadığını Putin teyit etti” demişti.

 

AL JEZAARE

anf dihaber suriye tsk saldırı rusya
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pakistan’da 47 yolcusu bulunan uçak düştü
Pakistan’da 47 yolcusu bulunan uçak düştü
Hasan Cemal: Ahmet Altan’a mektup...
Hasan Cemal: Ahmet Altan’a mektup...