....

OPEC üyeleri, krize karşı toplanıyor

Düşen petrol fiyatları sonucu ekonomileri zora giren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, bugün petrol üretimi konusunu görüşmek üzere toplanacak.

OPEC üyeleri, krize karşı toplanıyor

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) sekiz yıl aradan sonra petrol üretimini kısmak konusunda Eylül ayında anlaşmaya varmıştı.

Bugün Viyana'da düzenlenecek resmi toplantıda ise 14 devletten oluşan petrol kartelinin üretimin nasıl kısılacağı konusunda anlaşmaya varması gerekiyor.

Özellikle OPEC'in en güçlü üyeleri olan Suudi Arabistan, İran ve Irak'ın anlaşmanın yürürlüğe girmesi için petrol kesintisi konusunda görüş birliğine varması kritik önem taşıyor.

Ancak dün görüş ayrılıklarının üstesinden gelmek için bir araya gelen bakanlardan anlaşma konusunda yeşil ışık yakan sözler gelmedi.

Gelirlerinin yüzde 72'sini petrolün oluşturduğu Suudi Arabistan ekonomisinin bütçe açığı 2015 yılında 98 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Endonezya Enerji Bakanı Ignasius Jonan'ın "Anlaşma olacak mı bilmiyorum, duygular karışık" yönündeki hayal kırıklığı yaratan sözlerinin ardından uluslararası piyasalarda Brent petrolün varil fiyatı 1.76 dolar düşerek 46.48 dolar seviyelerine geriledi.

O yüzden piyasalar bugün OPEC toplantısından çıkacak kararı bekliyor.
 

opec kriz petrol
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mardin’de 4 avukat tutuklandı
Mardin’de 4 avukat tutuklandı
Tekirdağ'da 24 tutuklu sevk edildi
Tekirdağ'da 24 tutuklu sevk edildi