....

WikiLeaks: Türkiye, 3 durumda Kürt kontrolünü kaybeder

WikiLeaks'in ilk sızıntılarının 6. yıldönümünde yayınlanan 531.525 yeni diplomatik belge, ABD Başkanı Jimmy Carter'ın iktidarda olduğu 1979 yılından olduğu için 'Carter Cables 3' (Carter Yazışmaları 3) olarak adlandırıldı.

WikiLeaks: Türkiye, 3 durumda Kürt kontrolünü kaybeder

Hürriyet'in haberine göre, WikiLeaks'in açıkladığı ve Türkiye'deki ABD temsilciliklerinin raporlarının da yer aldığı belgelerden bazıları şöyle: 5 Eylül 1979 tarihli ‘Adana OR-M' koduyla ABD Dışişleri'ne yollanan kriptoda Kürt meselesi ele alınıyor ve Türkiye'nin 3 şart gerçekleşmediği halde kontrolü kaybetmeyeceği ifade ediliyor. Bu şartlar, İran ya da Irak'ta bağımsız bir Kürdistan'ın kurulması, Türk hükümetinin meşruiyetinin sorgulanmasına yol açacak parlamenter bir kaos ve Kürtler içinde disiplinli, radikal ve birleşmiş bir Kürt ayrılıkçı cephesinin kurulması. 26 Mart 1979 tarihli bir diğer belgede ise dönemin

Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit'in Libya'da Muammer Kaddafi ile görüştüğü, Kaddafi'nin Ecevit'ten İsrail-Arap çatışmasında daha militan bir tutum almasını ve Türkiye'yi NATO'dan çıkarmasını istediği iddiaları not ediliyor. Notta, "Ziyaretin akşamı Kaddafi, Kürt özgürlüğünü açıkça desteklerken, Ecevit diğer yanağını çevirdi" denilmiş.

IŞİD'in coğrafi, mali ve ideolojik temelleri 1979'da atıldı

1979'da İslamcılığın yayıldığı Pakistan'da ABD büyükelçiliğinin yakıldığını ve Başbakan Zülfikar Ali Butto'nun öldürüldüğünü hatırlatan Assange "İran'daki rehine krizi Carter'ın başkanlığının altını oydu ve seçimlerde Ronald Reagan'ı başa getirdi. Saddam Hüseyin 1979'da göreve başladı. El Kaide'nin 11 Eylül saldırısı ABD'nin, Afganistan ve Irak'ı işgal etmesine ve 10 yıllık bir savaşa neden olarak sonunda bu durum IŞİD'in coğrafi, finansal ve ideolojik temellerini attı" ifadelerini kullandı.

 

Hürriyet haber 

anf dihaber jınha wikileaks turkıye kürt sorunu
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Pentagon'dan Trump'a yanıt
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler
Trump'tan Rusya yorumu: Etkili ve zekiler