....

Petrol üretimine sekiz yıl sonra kesinti

Düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomileri zora giren Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), 2008 yılındaki finansal krizden sonra ilk defa petrol üretimini kısma kararı aldı.

Petrol üretimine sekiz yıl sonra kesinti

Çarşamba günü Viyana'da toplanan OPEC üyeleri, altı saat süren toplantının ardından sekiz yıl sonra petrol arzında kısıntıya gitme konusunda görüş birliğine vardı. Ocak ayı itibariyle üretimin günde 1.2 milyon varil kesilmesi planlanıyor.

Dünya petrolünün üçte birini üreten OPEC'in en güçlü üyeleri olan Suudi Arabistan, İran ve Irak'ın görüş farklılıklarının üstesinden gelmesiyle petrol karteli üretim konusunda anlaşabildi.

Özellikle bulundukları bölgenin siyasi ve ekonomik anlamda iki büyük rakibi olan Suudi Arabistan ve İran arasındaki anlaşmazlıklar uzun zamandır bu konuda bir karar alınmasının önünde engel teşkil ediyordu.

Ekonomik yaptırımlar altında uzun zamandır ezilen İran, kesintiye gitmeyerek üretimini günde 3.8 milyon varilde tutacak.

Suudi Arabistan ise üretimini günlük olarak 500 bin varil kısarken Kuveyt, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri günlük 300 bin varil kesinti uygulayacak.

OPEC dışı ülkelerin de üretimini kesmesi amacıyla önümüzdeki hafta Katar'ın başkenti Doha'da bir toplantı düzenlenecek. (BBC Türkçe)

opec petrol
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mavi Marmara davası  düşürülüyor
Mavi Marmara davası düşürülüyor
Rusya ABD'yi uyardı
Rusya ABD'yi uyardı