....

HDP'li iki milletvekili için zorla getirme kararı

HDP Van Milletvekilleri Lezgin Botan ve Adem Geveri için zorla getirilme kararı çıkarıldığı belirtildi.

HDP'li iki milletvekili için zorla getirme kararı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekilleri Lezgin Botan ve Adem Geveri için zorla getirilme kararı çıkarıldı. Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 2 vekil hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüte üye olmak” suçlarından dava açılarak "ağırlaştırılmış müebbet" ve 35 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen davanın ilk duruşmasına, 2 vekil de katılmadı. İddianamenin okunmasının ardından Geveri’nin avukatı Murat Timur söz alarak savunma yaptı. Timur, müvekkiline atılı suç tarihinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) dokunulmazlıkların kaldırılmasından önceki tarihte olduğunu gerekçe göstererek, müvekkilinin dokunulmazlığının sürdüğünü ve alınan karar sonrası Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunduğunu belirterek, savunmanın AYM kararı sonrası yapılması gerektiğini söyledi.

Timur’un ardından söz alan Botan’ın avukatı Erhan Çiftçi de benzer ifadeler kullandı. Avukatların talepleri sonrası mahkeme, duruşmaya katılmayan Geveri ve Botan’ın bir sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar vererek, duruşmayı 27 Ocak 2017 tarihine erteledi. (DİHABER)

anf anf haberleri adem geveri lezgin botan dihaber demokrat haber
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mavi Marmara davası  düşürülüyor
Mavi Marmara davası düşürülüyor
Rusya ABD'yi uyardı
Rusya ABD'yi uyardı