Öcalan'ın Özgürlüğü için Flaş Çağrı

ANF:Açıklamada, Kürt sorunu için masaya dönüş ve Öcalan’a özgürlük çağrısı yinelendi.

Öcalan'ın Özgürlüğü için Flaş Çağrı

ANF HABER:“Darbe teşebbüsünü kınarken, Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulmakta olan sert ve diktatöryel rejimi gözlerden kaçırmamalıyız” diye başlayan mesajda, Erdoğan rejimine karşı muhalefet edenlere karşı dayanışma içinde olunacağı belirtildi.

Darbe girişiminin mahkum edildiği ve yaşamını yitiren 260 kişinin ailelerine en derin saygının ifade edildiği UNITE açıklamasında, Türkiye’de darbelerin Türk ve Kürt emekçiler ile ailelerine büyük acılar yaşattığı hatırlatıldı.

Başta Britanya ve diğer Avrupa ülkelerinin hükümetleri ile uluslararası toplum ve ilerici güçlere çağrıda bulunulan UNITE açıklamasında, Türkiye’deki gerçek darbenin son yıllarda bizzat Recep Tayyip Erdoğan eliyle yapıldığının altı çizildi. Erdoğan ve hükümetinin otoriter ve anti demokratik yapısı hakkında ‘şüphenin olmadığı’ belirtilen açıklamada, birçok çevreden çok sayıda muhalifin cezaevinde olduğu, medya ve sosyal ağlara yönelik sindirme ve teslim alma çabalarının var olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, Erdoğan’ın uzun sürelerdir kullanmayı reddettiği sosyal medya ağlarını ‘hükümetini korumak için kullanmasının ironik’ olduğuna dikkat çekildi.

ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ YENİ BİR SÜRECİN BAŞARISI İÇİN ÖNEMLİ

UNITE’in Kürt sivillere yönelik vahşi saldırıları gözlemlediği ve Suriye’deki Türk faaliyetlerinden ‘endişeli’ olduğu belirtilen açıklamada, “UNITE, Türk hükümetine Kürt halkına yönelik savaşı durdurma ve ciddi, yapıcı bir barış sürecinin başlaması için masaya dönme çağrısını yineliyor” denildi. Açıklamada, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün böylesi bir sürecin başarılı olması için ‘önemli’ olduğu vurgulandı.

TOPLU TUTUKLAMALARA KARŞI İTİRAZ YÜKSELTİLMELİ

Açıklamada son olarak uluslararası toplumun önümüzdeki hafta ve aylardaki gelişmelere odaklanması ve kanıtlanmamış suçlardan dolayı toplu tutuklamalara karşı itirazını yükseltmesi istendi. Açıklamada, hukuk devleti ilkelerine ve bağımsız yargıya saygı gösterilmesiyle muhalif partiler, sendikalar ve sivil toplumun baskı ve engellemeler olmadan işleyebilmesinin sağlanabileceği kaydedildi.

UNITE açıklamasında laik, barışa ve tüm vatandaşların eşitliği ve özgürlüğüne dayalı gerçek demokratik bir sistem kurulmasını savunan Türkiye’deki tüm sendikalar, STK’ler, ilerici siyasi partiler ve sivil toplumun diğer tüm bileşenleriyle dayanışma içinde olunacağı yinelendi. 

KAYNAK:ANF

ANF ANF HABER ÖZGÜRLÜK ABDULLAH ÖCALAN ÇAĞRI
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yaralı Peşmergeler tedavi için  Türkiye'de
Yaralı Peşmergeler tedavi için Türkiye'de
Kışanak ve Anlı'ya  avukat yasağı
Kışanak ve Anlı'ya avukat yasağı