....

"Türkiye, ABD'ye karşı Kürdistan'ın bağımsızlığı'na açık destek verecek"

Türkiye Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam’ın, Kürdistan’ın Türkiye’de temsilcilik açacağına dair açıklamalarını değerlendiren gazeteci Yıldıray Oğur, bunu “Türkiye’nin bağımsızlık yolunda Kürdistan’a açık bir desteği” olarak değerlendirdi. Oğur, bunun ABD’ye karşı misilleme olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam’ın, Kürdistan’ın Türkiye’de temsilcilik açacağına dair açıklamaları Türkiye’de geniş yankı uyandırdı. Uzmanlar, bu durumu “Türkiye’nin bağımsızlık yolunda Kürdistan’a açık bir desteği” olarak değerlendirdi.
 

 

Binali Yıldırım’ın başbakanlığa gelmesiyle, uzun yıllardan bu yana sürdürülen “Irak’ın toprak bütünlüğünü kırmızı çizgi”sayan politikasında değişikliğe giden Türkiye, bu konuda yeni hamlelere hazırlanıyor.

Erbil Başkonsolosu Mehmet Akif İnam’ın, düzenlediği basın toplantısında ve Kürdistan 24’e verdiği mülakatta, Kürdistan’ın Ankara’da temsilcilik açacağına dair sözleri Türkiye’nin bu yönde somut adımlar atmaya başlaması olarak değerlendiriliyor.

 

ABD'ye misilleme

Gazeteci Yıldıray Oğur, “Bu hamle Türkiye’nin bağımsızlık yolunda Kürdistan’a verdiği açık bir destektir. Türkiye yaşadığı bu darbe girişiminden sonra bu yönde daha hızlı ve radikal adımlar atmaya hazırlanıyor kanısındayım. Özellikle uzun süredir PYD’ye verdiği destekten sonra bu darbe girişiminde takındığı tavır nedeniyle Türkiye, ABD’ye karşı hamle yapıyor” dedi.

 

zernews 

loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Dersim’de polis noktasında patlama
Dersim’de polis noktasında patlama