Peşmerge Güçleri : ''Kurtardığımız her karış toprak Kürdistan’dır''

Peşmerge Güçleri Başika Cephesi Komutanı Hamid Efendi, ‘Peşmerge Güçleri’nin kurtardığı her karış toprak Kürdistan’dır. Irak’ın, bu yerleri geri almasına müsaade etmeyiz’ diye konuştu.

Peşmerge Güçleri : ''Kurtardığımız  her karış toprak Kürdistan’dır''

 


Musul sınırındaki Başika Cephesi’nin Peşmerge Komutanı Hamid Efendi KDP.İnfo’ya yaptığı değerlendirmede, Peşmerge Güçleri’nin, tamamen Kürdistan sınırları içerisindeki topraklarda savaştığını ve kendi ülkesinin topraklarını IŞİD’den kurtardığını söyledi.

Kürdistan topraklarının IŞİD veya Irak’ın elinde olması bizim için birdir’ diyen  Hamid Efendi, kurtarılan hiçbir bölgeyi Irak’a geri verilmesine müsaade etmeyeceklerinin altını çizdi.

Ninova Vilayeti’nin merkezi olan Musul’un kuzey ve doğusunda kalan bölgeler ‘Kürdistan İdaresi dışında kalan Kürt Bölgeleri’ olarak tanımlanıyor. Irak Anayasası’nın 140’ıncı maddesi gereği bu bölgelerin nereye bağlanacağı referandumla belirlenecekti. Ancak IŞİD işgali ve Irak hükümeti'nin oyalama politikaları nedeniyle söz konusu referandum gerçekleşmedi. Peşmerge Güçleri, ‘Kürdistan İdaresi dışında kalan Kürt Bölgeleri’nin büyük kısmını IŞİD’den temizledi.

loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lice’de korucular köylüleri taradı: 2 yaralı
Lice’de korucular köylüleri taradı: 2 yaralı
Konserde yangın : 9 ölü
Konserde yangın : 9 ölü