'3'ü General 60 Darbeci Subay PKK'ye sığındı' iddiası!

15 Temmuz Darbe Girişimi'nden sonra firar eden 9'u general 288 muvazzaf askerden 3'ü general olmak üzere 60'ının, PKK'ye sığındıkları iddia edildi.

'3'ü General 60 Darbeci Subay PKK'ye sığındı' iddiası!

arbe teşebbüsünün başarısız olduğunun anlaşılmasından sonra askerlerin Kürdistan Bölgesi'ne kaçtığı iddia edildi. İddiaya göre, 3 Tuğgeneral'in aralarında yer aldığı 60 Askeri personel, Sikorsky helikopterler ileSilopi'ye gitti.

Firari darbeci askerlere, Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı'nı ele geçirmek istediği sırada Astsubay Ömer Halisdemir tarafından alnından vurulan Özel Kuvvetler Birinci Tugay KomutanıTuğgeneral Semih Terzi'ye bağlı, Silopi'deki Özel Kuvvetler Harekat Üssü'ndeki bazı askerlerin yardım ettiği iddia edildi. Darbeci ekibin çeşitli birliklerden kaçarak Silopi'ye gelen 60 darbeci askerin, Habur Sınır Kapısı'ndan Kürdistan Bölgesi'ne geçmesine aracılık ettiği öne sürüldü.


 Habere göre, MİT ve Genelkurmay'ın tespitlerine göre, 3 Tuğgeneral ile çeşitli rütbelerdeki darbeci askerler, Zaho'da PKK'lilerce Kandil'deki ana kampa götürüldü.

İstihbarat birimlerinin Kandil'deki PKK kampında saklanan 3 Genaral ile üst rütbeli subayların kimliklerini de tespit ettiği öne sürüldü.

Bu askerler arasında kurmay subayların da olduğu söyleniyor. Firarilerin yakalanma ve iade edilme riski olmadığı için PKK'ye sığındığı söyleniyor. 

Darbeci askerlerin PKK'nin temin edeceği pasaportlar ile Avrupa ülkelerine geçmeyi planladığı yönünde istihbari bilgiler alındığı iddia edildi. 

Kaynak: Sözcü Gazetesi

loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uğur Kaymaz’ı katleden Polisin Adı Üst Geçide Verildi
Uğur Kaymaz’ı katleden Polisin Adı Üst Geçide Verildi
Kürt Siyasetinden  Seferberlik Çağrısı
Kürt Siyasetinden Seferberlik Çağrısı