DSG açıkladı: İşte Menbic bilançosu

Menbic, IŞİD’in elinden alınmak üzere olduğu belirtilirken, çatışmaların yer yer devam ettiği söyleniyor.

DSG açıkladı: İşte Menbic bilançosu

Sputnik’ten Hikmet Durgun’a  konuşan Demokratik Suriye Güçleri Dış İlişkiler sorumlusu Abdulaziz Yunus, Menbiç’te 120 IŞİD üyesinin kaldığını belirterek, çok yakın bir zamanda kentin tamamını alacaklarını söyledi.

Menbic’te son aşamaya gelindiğini belirten Yunus, şöyle konuştu: “Kent merkezindeyiz,  çatışmalar devam ediyor. Kentin tamamı henüz alınmış değil, çok az bir şey kaldı. İki mahallede ve birkaç sokakta varlar. Bir yerde 200 metrekarelik bir alanda sıkışıp kalmışlar, kuşatmadalar. Kentte tahminimize göre 120 IŞİD üyesi var.

Ya teslim olacaklar ya da ölecekler. Bazı evlerde de gizlenmişler ve suikastlar yapıyorlar. Şimdi kent merkezinde IŞİD’in bombalı ve mayınlı tuzaklarını temizliyoruz. IŞİD kentin birçok yerinde mayınlı tuzaklar kurmuş. Kentin alınmasına çok az kaldı. İleriki saatlerde veya günlerde kentin tamamını almayı umut ediyoruz.

Kentteki siviller kalkan olarak kullanıyor

Kent merkezinde halen 4 bin sivilin kaldığını aktaran Aziz, şöyle devam etti: “Siviller arasında kadın, çocuk ve yaşlı insanlar da var. IŞİD kentteki sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor. Siviller kentte olduğu için ve örgüt onları canlı kalkan olarak kullandığı için ağır silah kullanamıyoruz ve koalisyon uçakları da hemen bombalama yapamıyor. Siviller konusunda çok hassasız. Bizim için öncelikli olan sivillerin sağ salim kurtarılmasıdır.

loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Carter: Kürdlerin dostluğuyla gurur duyuyoruz
Carter: Kürdlerin dostluğuyla gurur duyuyoruz
AKP yöneticileri silahlanacak
AKP yöneticileri silahlanacak