HDP'siz 'mini anayasa paketi' hazırlığı

AK Parti, CHP ve MHP 'mini anayasa paketi' için Cuma günü bir araya geliyor. HDP'siz yapılacak olan görüşmede HSYK'nın yapısı konuşulacak.

HDP'siz 'mini anayasa paketi' hazırlığı

Darbe girişiminin ardından, AK Parti, CHP ve MHP tarafından yetkilendirdiği isimler, TBMM'de ilgili partilerin yetkililerinden edinilen bilgilere göre, uzlaşıya vardıkları mini anayasa paketi için Cuma günü bir araya gelecek.Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti, CHP ve MHP liderleriyle Cumhurbaşkanlığı'nda bir araya gelmiş ve bu toplantıdan dar kapsamlı bir anayasa değişikliği için uzlaşma çıkmıştı.

Reuters'ta yer alan habere göre, heyette AK Parti'yi Genel Sekreter Abdülhamit Gül,CHP'yi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ve MHP'yi Afyon Milletvekili Mehmet Parsak temsil edecek.

Mini anayasa paketinde AK Parti ilk adım olarak Gülen'e yakın yargı mensuplarının ayıklanması amacıyla HSYK üye seçiminde ağırlıklı olarak Parlamento'nun söz sahibi olmasını sağlayacak anayasa değişikliği isterken, CHP ve MHP de öneriye sıcak bakıyor.

Söz konusu paket çerçevesinde AK Parti'nin yüksek mahkemelerin tek çatı altında toplanması, Askeri Yargıtay ve Danıştay'ın kaldırılması gibi konuları gündeme getirmesi de bekleniyor.

loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD: Türkiye ve Irak anlaştı
ABD: Türkiye ve Irak anlaştı
PKK Kerkük'teki çatışmalarda  yerini aldı
PKK Kerkük'teki çatışmalarda yerini aldı