PKK'den Diyarbakır ve Mardin açıklaması

10 Ağustos günü Diyarbakır’ın Sur ilçesi ile Mardin’in Kızıltepe ilçelerinde meydana gelen 2 ayrı saldırı üzerine PKK'nin silahlı kanadı HPG tarafından açıklama yapıldı.

PKK'den Diyarbakır ve Mardin açıklaması

Saldırılara ilişkin “Araştırma yapılmış ve bu olayların nasıl gerçekleştirildiği netleştirilmeye çalışılmıştır” denilen açıklama özetle şöyle:

SUR

“Yapılan araştırmaların sonucuna göre Sur’da gerçekleşen patlama ile HPG ve Amed eyalet güçlerimizin herhangi bir ilişkisi yoktur. Ancak bu eylemin yerel düzeyde farklı bir birim tarafından Türk devletinin Sur’da ve Amed’de devreye koyduğu uygulamalarına karşı gerçekleştirdiği bir eylem olduğu anlaşılmıştır.

KIZILTEPE

“Mardin’in Qoser ilçesinde yapılan eylem ise HPG’ye bağlı bir birim tarafından gerçekleştirilmiştir.“Her ne kadar Sur’daki eylem doğrudan HPG’ye ait olmasa da bu tür birimler üzerinde daha fazla denetim ve kontrolün sağlanamamasından dolayı sorumluluk yine de HPG’ye aittir.

'SORUŞTURMA AÇILMIŞTIR'

“Gerek Sur’daki, gerekse de Qoser’deki eylemlerin yapılış mekanı ve uygulama biçiminde ciddi yetersizlik ve eleştiri konusu yapılacak hususlar söz konusudur. Bu yüzden soruşturma açılmıştır.

Diha 
“Bu her iki olayda sivil insanlarımızın yaşamını yitirmesinden dolayı üzüntülerimizi belirtiyor, yaşamını yitiren insanlarımızın ailelerine başsağlığı diliyoruz.”

loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Carter: Kürdlerin dostluğuyla gurur duyuyoruz
Carter: Kürdlerin dostluğuyla gurur duyuyoruz
AKP yöneticileri silahlanacak
AKP yöneticileri silahlanacak