Sudiler, PYD karşı Arap Birliği oluşturuyor

Rojava’da Suudi rejimince desteklenen ve PYD karşı oluşturuluğu iddia edilen ve kendini “PYD karşıtı Arap Birliği” diyen yeni bir örgütün ortaya çıktığı aktarılıyor

Sudiler, PYD karşı Arap Birliği oluşturuyor

AmedToday - El Hades News adlı bir haber sitesine göre  yer alan habere göre Rojava’nın Heseke kentinde aktiflik gösteren örgüt, kendisini PYD karşıtı Arap Birliği” olarak tanımlıyor.

Heseke ve kırsalında kendilerine bağlı grupların bulunduğunu belirten örgüt, “Suriye hükümetini” ve “Kürt güçlerini” kendilerinin düşmanı olarak gördüklerini; askeri bir güç oluşturarak Kürtlere karşı savaşacaklarını açıkladı.

Temmuz ayında varlığını ilan eden örgütün şimdiye kadar iki eylem gerçekleştirdiği belirtilirken bu eylemlerden birinin Tel Avde köyündeki Baas Tugaylarına, diğeri de Tel Hamis’teki Suriye Demokratik Güçleri’ne yönelik olduğu bildirildi.

Söz konusu örgütün militanlarının “Arap Aşiretleri Meclisi” adlı bir örgüte mensup olduğunun belirtildiği haberde örgütün asli merkezinin de Urfa’da olduğu kaydedildi. Habere göre örgüt mensuplarının çoğu Heseke’nin çeşitli bölgelerinde yaşayan Cubur aşiretine mensup.

Örgüt militanlarının sayısının 150’yi geçmediğinin belirtildiği habere göre örgüt son derece gizli faaliyet gösteriyor ve Suriye’nin herhangi bir yerinde de cephe açabilecek bir gücü bulunmuyor. Ancak örgüt üyeleri, mali açıdan Suudi rejimi ile yakın ilişkilere mensup aşiret liderleri tarafından destekleniyor.     Nerinaazad

 

Nerinaazad ANF anf haber süriye ptd ypj ypg sudi arabistan türkiye urfa
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
 Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti
Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti