İran'a karşı eylemlerimiz sürecek

İran Kürdistanı Emekçiler Topluluğu Dış İlişkiler Sorumlusu Enver Muhammedi, “Eylemlerimizi durdurmamız için ne yazılı ne sözlü ne de doğrudan bir talep bize ulaşmış değil. İkincisi Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin İranlı yetkililere verdiği, ‘Sınırlarınızı kendiniz koruyun, bunun için tek bir peşmergemiz yok. IŞİD’le savaştayız’ cevabı bizim için önemli” dedi.

İran'a karşı eylemlerimiz sürecek

Rudaw'da yer alan haberde, İran Kürdistan Demokrat Partisi yetkilisi Tahir Mahmudi, “Biz İran – Kürdistan Bölgesi arasında yapılan anlaşmanın dışındayız. Bu yüzden eylemlerimizi sonlandırmak için bir neden görmüyoruz. Bizim ulusal bir mevzumuz var, çıkarla ilgili değil. Partimiz kurulduğundan beri ulusal sorunumuz vardır” diye konuştu.

Tahran’da temaslarda bulunan Kürdistan Bölgesi Güvenlik Komisyonu heyetinin, eylemlerine son vermeleri için Doğu Kürdistanlı partilerle görüşmesi bekleniyor.

Kürdistan Bölgesi Dışişlişkiler Bürosu İran Dosyası Sorumlusu Abdullah Akreyi, “Sınırda bulunan silahlı gruplar sorunlara neden oluyor. Bunların orada olmaması lazım. Bunun için bazı yollar var. Doğu Kürdistanlı partilerle görüşüp, buna son vermelerini isteyeceğiz. Olmazsa sert tedbirler alacağız. Bizim için Kürdistan Bölgesi’nin huzuru önemli” ifadelerini kullandı.

Doğu Kürdistanlı partileri rahatsız eden konu ise, Kürtler’le ilgili herhangi bir adım atmayan İran’ın baskı yapması.

Rudaw 

loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Irak: Türkiye'yle anlaşmadık, Türkiye'ye Rol Düşmez
Irak: Türkiye'yle anlaşmadık, Türkiye'ye Rol Düşmez
IŞİD'in Kerkük'e sızma anı kamerada, İhanet Arap'lardan
IŞİD'in Kerkük'e sızma anı kamerada, İhanet Arap'lardan