"Mesud Barzani Kandil ile Türkiye arasında arabuluculuk yapıyor"

Gazeteci-yazar Avni Özgürel bir ay önce K24’e verdiği demeçte, Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani’nin bir ay içinde Türkiye’ye geleceğini şöyle açıklamıştı:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın önümüzdeki bir ay içinde istişarelerde bulunmak amacıyla sayın Mesud Barzani’yi Türkiye’ye davet edeceğini sanıyorum. Bu görüşmelerde Irak’ın geleceği ve Kürdistan’ın bağımsızlığı dahil tüm konuların masaya yatırılacağını düşünüyorum.”

Özgürel’in bu açıklamalarından tam bir ay sonra Mesud Barzani’nin Ankara ziyareti gerçekleşti. Bir gün öncesine kadar Türkiye ve Kürdistan’dan pek kimsenin bilmediği ziyaret konusunda yeniden K24’e değerlendirmelerde bulundu.

Özgürel, görüşmelerin önemli gündemlerinden birinin PKK meselesi olacağını belirterek, Barzani’nin yeni bir çözüm süreci konusunda yeniden arabulucu bir rol oynayabileceğini vurguladı. Özgürel, “Sayın Barzani gelmeden önce Kandil’in, Türkiye’ye iletmek üzere kendisine mesaj göndermiş olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen buradan döndüğünde de o da buradan aldığı bazı mesajları oraya iletecektir” diye konuştu.

KCK’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı “Türkiye’nin adım atması halinde barışa hazır oldukları” açıklamanın önemli olduğunu ve Ankara tarafından da önemseneceğini ifade eden Özgürel, ancak ortada büyük bir güven sorunu olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: “PKK defalarca açıklamalar yaptı sözler verdi. Türkiye önemli adımlar attı ancak PKK verdiği sözleri tutmadı. Dolayısıyla hem devlet ve hükümet hem de toplum nezdinde PKK’ye yönelik büyük güvensizlik söz konusu. Öncelikle bu güven sorununun aşılması gerekir.”

Barzani’nin Ankara ziyaretinde bölgesel meselelerinde etraflıca görüşüleceğini vurgulayan Özgürel, “Türkiye’nin bölgedeki en büyük müttefiki sayın Barzani’dir” ifadesini kullandı.

 

Ajanslar 

anf diha avni barzani
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
TSK Minbic’in batısını bombalıyor
 Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti
Kılıçdaroğlu'nun kardeşi Erdoğan'ı Atatürk'e benzetti