"Cerablus Operasyonu'nu Türkler'le birlikte planladık, amacımız Kürtler'in ilerleyişini durdurmak"

ABD'li bir yetkili, Türkiye'nin Cerablus operasyonunu birlikte planladıklarını, Kürtlerin ilerleyişini Cerablus'ta durdurduklarını ve Kürtlere Cerablus'a gitmeleri hâlinde yardım alamayacakları mesajını verdiklerini söyledi.

Türkiye'nin ÖSO destekli gruplarla birlikte Cerablus'a saldırmasının ABD ile birlikte planlandığına ilişkin veriler çoğalıyor.

Wall Street Journal'dan Dion Nissenbaum ve Carol E. Lee'nin haberine göre, Cerablus'a başlatılan harekat "Türk-Amerikan askeri yapımı."Amaç ise, IŞİD'in hayati ikmal hattını kesmek ve Kürtleri Cerablus'a yönelmekten alıkoymak.Haberde, Türk Özel Kuvvetleri'nin ABD'li askeri danışmanlar, ABD İHA'ları ve Türk topçularının desteğiyle Cerablus'a girdiği belirtiliyor.
ABD'li yetkililer, İncirlik'teki ABD İHA'larının Cerablus üzerinde uçarak istihbarat topladığını, Amerikan Özel Operasyonlar Kuvveti'nin de sınırın Türkiye tarafında Türk askeri yetkililerle birlikte harekatı planladığını kaydediyorlar.

Bir ABD'li yetkili, gerek olması hâlinde Cerablus'a saldıran ÖSO'culara Amerikan hava desteği de sağlayacaklarını söylüyor.

"Türklerle senkronize oluyoruz" diyen yetkili, Türkiye'nin ne yaptığına ilişkin "tam bir görüşe" sahip olduklarını belirtiyor.

Yetkili, hem ABD'nin hem de Türkiye'nin Kürtlerin ilerleyişi karşısında endişelendiğini, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Türkiye arasında doğrudan bir çatışma istemediklerini, bunu Türkiye'de net bir şekilde bildirdiklerini vurguluyor.ABD'li yetkili, operasyonun Kürtlerin ilerleyişine son vereceğini, operasyonla birlikte onlara "Eğer Cerablus'a giderseniz ABD'den destek alamazsınız" mesajının verileceğini söylüyor.Yetkili, "Türklerin en büyük endişesine de dur demiş olduklarını" iddia ediyor.

 

Zernews 

anf diha cerablus abd wall street
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lice’de korucular köylüleri taradı: 2 yaralı
Lice’de korucular köylüleri taradı: 2 yaralı
Konserde yangın : 9 ölü
Konserde yangın : 9 ölü