....

PYD'li yetkili: Türkiye'nin işgaline karşı ölene kadar savaşacağız

Salih Müslim'in danışmanlarından Dibo, Türkiye'nin bölgeyi işgaline karşı "ölene kadar direneceklerini" söyledi.

PYD'li yetkili: Türkiye'nin işgaline karşı ölene kadar savaşacağız

AmedToday - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin  Rojava'da ÖSO çeteleri ile birlikte yaptığı operasyonlar sürerken, Kürtlerden tepki gelmeye devam ediyor.

Independent'tan Patrick Cockburn'e konuşan PYD lideri Salih Müslim'in danışmanlarından Sihanuk Dibo, Türkiye'nin bölgeyi işgaline karşı "ölünceye kadar direneceklerini" söyledi.

Dibo, Haseke'de ordu ile YPG arasındaki çatışmaların, "konu Kürtlere gelince Türkiye ve Suriye hükümetlerinin aynı safta olduğunun bir işareti" olduğunu ileri sürerken, Suriye hükümetinin Haseke'yi vurarak Türkiye'yle 2011 öncesi ilişkilere dönüş sinyali verdiğini savundu.

'ESAD'LA ASLA MÜTTEFİK OLAMAYIZ'

Türkiye'nin Suriye Kürtleriyle nasıl başa çıkacağına ilişkin mantıklı bir planı olmadığını söyleyen danışman, Kürt bölgesine yönelik topyekûn bir işgalin, Kürtlerin direnişi ve Türkiye'nin "gelişigüzel hareket etmesi" nedeniyle başarısız olacağını kaydetti.

Dibo, Kürtlerin adem-i merkeziyetçi sistemden yanayken hükümetin "katliamlar uygulayan geleneksel bir diktatörlük" olduğunu söyledi ve bu iki gücün, IŞİD'le savaşmasına rağmen, asla müttefik olamayacağını savundu.

SDF MENBİC'E YIĞINAK YAPIYOR

Öte yandan, Middle East Eye'dan Graeme Baker'ın haberine göre, YPG içinde savaşan Britanyalılardan müteşekkil "Bob Crow Tugayı", Menbic'e doğru yola çıktı.

Bu grup, Menbic'e yönelik olası bir TSK-ÖSO saldırısı durumunda savaşacaklarını söylüyorlar. Grubun Menbic'e yönelmesinin, Türkiye'nin YPG içinde savaşan İngilizleri de "terörist" sayacağını açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekti.

Britanyalı grubun, Menbic'e Rakka cephesinden gittiği de belirtiliyor.

Grubun yaptığı açıklamada, "ÖSO burayı bizden almak istiyormuş. Kimden alacaklar? YPG öncülüğündeki SDF dışında yerel olarak 'ılımlılar' yok. Türkiye tarafından desteklenenlerin de olmadığı kesin" deniliyor.

anf anf haber anf habrleri fırat haber ajansı anf türkçe rojava pyd ypg
loading...
loading...
Sosyal Medya
Gazete Manşetleri
sanalbasin.com üyesidir
Bumerang - Yazarkafe
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Binali Yıldırım - Putin görüşmesinin detayları belirtildi
Dersim’de polis noktasında patlama
Dersim’de polis noktasında patlama