Köy korucularına uzman çavuş olabilme yolu açılıyor

TSK tarafından yıllarca PKK'ye karşı savaştırılan geçici köy korucularına, özel tim ve uzman çavuş olmanın yolu açılıyor.

Köy korucularına uzman çavuş olabilme yolu açılıyor

AmedToday - Geçici köy korucularının özel tim ve uzman çavuş olması için çalışma başlatıldı. 35 yıldır ismi ve statüsü tartışma konusu olan köy korucuları, yeni statüleri ile artık özel tim veya uzman çabuş olabilecek.

Kuzey Kürdistan'ın 22 ilinde 49 bin 700 bin geçici ve 25 bin gönüllü köy korucusu olduğunu belirten Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, Jandarma Genel Komutanlığı’ndan köy korucularına gönderilen yazılarda, uzman er ve erbaşlık ile özel tim kadroları için başvuru talepleri alınmaya başlandığını söyledi. Sözen “Bin kişilik özel tim için 10 bin geçici köy korucusu başvurdu. Ayrıca henüz ne kadar alınacağı belli değil ancak uzman çavuş alımı için de köy koruculardan talep alındı. Kısa sürede 15 binin üzerinde başvuru oldu” diye konuştu.

Korucuların adı ve görev tanımına ilişkin 35 yıldır süren belirsizliğin ileride bu yöntemle bitebileceğine dikkati çeken Sözen, şunları söyledi: “Adımız geçici köy korucusu ama 35 yıldır yapılan görev geçici olur mu? Geçici köy korucuların ismi daha sonra ne olur bilemiyorum ama bu düzenlemelerle neredeyse bütün korucular profesyonel asker, uzman çavuş ve özel tim olabilir.” 

Kaynak Nerinaazad
nerinaazad zernews anf anf haber anf haberleri fırat haber ajansı anha diha korucular geçici köy korucuları özeltim uzman çavuş
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HDP'lilerin gözaltına alınmasına  davullu kutlama
HDP'lilerin gözaltına alınmasına davullu kutlama
Hawking: Düşünen makineler medeniyetimizin sonunu getirebilir
Hawking: Düşünen makineler medeniyetimizin sonunu getirebilir