YNK: İran'ın etkisi altına girmeyeceğiz

YNK içerisindeki Hêro Îbrahîm tarafı ise toplantı ardından yapılan yazılı açıklamayla kurulduğu ilan edilen YNK Karar Merkezi’nin meşru olmadığını açıkladı.

YNK: İran'ın etkisi altına girmeyeceğiz

YNK’de Genel Sekreter yardımcıları Kosret Resul ve Berhem Salih’in “Karar Merkezi” organı ilanının üzerinden 24 saat geçmeden İran’dan üst düzey bir heyet Süleymaniye’ye gelerek iki taraf arasında görüşmelerde bulundu.

Rudaw'da yer alan haberde; Kürdistan Yurtseverler Birliği’nde (YNK) yaşanan kriz üzerine Süleymaniye’ye gelen İran heyetinin “eli boş döndüğü” belirtildi.YNK’li üst düzey bir yetkiliden edindiği bilgiye göre, İranlılar sorunun çözülemeyeceğini anlayınca Karar Merkezi kanadıyla sert bir şekilde konuşarak, “YNK’nin bölünmesine asla müsaade etmeyiz” dedi.İranlı heyetin ayrıca, “sorunların çatışma boyutuna ulaşmaması” talebinde bulunduğu öğrenildi.İsminin açıklanmasını istemeyen bir Karar Merkezi yetkilisi, İran’ın tutumuna ilişkin, “İran bizden sorunlar çözülene kadar Karar Merkezi bildirisinin 2 günlüğüne askıya alınmasını istedi. Ancak İran’ın etkisi altına girmedik” dedi.

 

Rudaw 

anf diha ynk
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi