Erdoğan : Biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Obama, Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, görüşsünler, ne gerekiyorsa yapılır’ dedik. Neler yapılabileceği, görüşmeler neticesinde netleşecek” dedi

Erdoğan : Biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız

Erdoğan, Çin'deki G-20 zirvesi dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Obama’nın, Rakka konusunda ortak hareket etme teklifinde bulunduğunu söyleyen Erdoğan şöyle devam etti:"Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Bir sıkıntı olmayacağını belirttik. ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, görüşsünler, ne gerekiyorsa yapılır’ dedik. Neler yapılabileceği, görüşmeler neticesinde netleşecek. "

Rakka konusunda ABD'nin bundan sonraki tavrının belirleyici olacağını da belirten Erdoğan, "Ancak, biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız. Geri adım atma şansımız yok. Geri adım atarsak oralara DAİŞ, PKK, PYD, YPG gibi terör örgütleri yerleşir." dedi.Suriye'de devam eden ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunu da değerlendiren Erdoğan, Cerablus'un ardından sırada El Bab ve Menbiç'in olduğunu söyledi.Erdoğan, Suriye'deki operasyonun bir benzerinin Irak'ta da gerçekleştirilebileceğinin sinyalini verdi: "Orada da, PKK kendine yer edinmeye çalışıyor. Musul, kuzeyinde Türkmenlerin yaşadığı Telafer var. Türkmenleri orada tamamen bitirmeye kalkabilirler. Başika kampımız da orada. Oraların güvenliği ile ilgili olarak da her şeyi gözden geçirmemiz gerekiyor."

Erdoğan, Obama ile görüşmelerinde Fethullah Gülen'in iadesinin de gündeme geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı, "Dedim ki, ‘Bu adam 400 dönüm arazideki kâşanesinde hala görüşmelerini yapıyor, röportajlar veriyor.’ Ülkelerimiz arasındaki suçluların iadesi anlaşması var. 10. madde, mahkeme kararını verene kadar FETÖ’nün gözaltında tutulması gerektiğine işaret ediyor. Ya bir an önce bunu bize iade edin ya da siz gözaltına alın." diye konuştu.

'Demokrat haber 

anf diha erdoğan rakka suriye
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Carter: Kürdlerin dostluğuyla gurur duyuyoruz
Carter: Kürdlerin dostluğuyla gurur duyuyoruz
AKP yöneticileri silahlanacak
AKP yöneticileri silahlanacak