İran'dan Kürt petrolü açıklaması

Muhsin Kamseri, dün basına yaptığı açıklamada, Kürdistan Bölgesi’nin Tahran üzerinden petrol sevkiyatı yapmak istediğini belirterek, Erbil’in önerisinin şimdilik yürürlüğe girmediğini duyurdu.

İran'dan Kürt petrolü açıklaması

Kürt petrolünün Kerkük - Yumurtalık Petrol Boru Hattı aracılığıylaTürkiye üzerinden piyasalara sevkediliğini hatırlatan Muhsin Kamseri, İran üzerinden sevkiyat yapmanın yeni bir petrol boru hattını ve tesislerin yapılmasnıı gerektirdiği vurgulandı.Mevcut şartlarda, Erbil’in Tahran üzerinden petrol sevkiyatı yapmasının maliyetli olduğu belirten Kamseri, “Erbil petrolünü boru hattı ile sevketmek çok verimsiz. Konuya ilişkin görüşmeler de kesin bir sonuca varılmadan devam ediyor” dedi.

İranlı diplomat: Teklif Tahran’dan

Kürdistan Bölgesi Doğal Kaynaklar Bakanlığı’dan bir heyet, bu yılın Mart ayında konuyu görüşmek üzere İran Enerji Bakanlığı’yla temasa geçmiti.İran Süleymaniye Başkonsolosu Saidullah Mesudi, Rûdaw’a verdiği bir röportajda, İranlı hükümet yetkililerinin, Kürdistan Bölgesi petrolünün İran üzerinden dünya pazarlarına girmesi için Erbil yönetimine teklifte bulunduğunu söylemişti.Başkonsolos Saidullah Mesudi, “İranlı büyük şirketlerin bu projeyi yürütebilecek kapasitesi var. Sadece projenin uygulanması için iki tarafın güçlü iradesine ihtiyaç var” ifadesini kullanmıştı.

 

Rudaw 

anf diha iran kerkük petol
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dersim'de açıklama, toplantı ve gösteriler yasak!
Dersim'de açıklama, toplantı ve gösteriler yasak!
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 3 gözaltı daha
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 3 gözaltı daha