Barzani: “Kürtler için bugün Suriye’de bir gelecek yok”

KYB Lideri Mesud Barzani: “Kürtler için bugün Suriye’de bir gelecek yok” Dedi

Barzani: “Kürtler için bugün Suriye’de bir gelecek yok”

Türklerin Kuzey Suriye’de bilhassa özerk bir Kürt bölgesinin yaratılmasını engellemeyi hedefleyen müdahaleleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Barzani: Suriye Kürtlerinin geleceği için çok endişeliyim. PYD bölgeyi denetimine aldı ve Türkiye’nin savaş halinde olduğu PKK’nın siyasetini sürdürüyor orada. PYD Suriye’nin kuzeyindeki herkesin katılımını sağlamayı başaramadı. Kürt bölgesinin geleceği üzerine bir anlaşmaya varmadan Suriye yönetimine yardım etti. Suriye muhalefetiyle anlaşmayı başaramadı. Bunun sonucunda, Kürtler için bugün [Suriye’de] bir gelecek yok.

Irak Kürdistanı’nın bağımsızlığı için bir referandum yapılması çağrısında bulunuyorsunuz. KBY ciddi bir siyasî krizle karşı karşıya olduğu sırada bu tasarlanabilir mi?

Barzani: Siyasî partilerden ve kişilerden daha önemli bir konu bu. İç sorunlar olsa bile, bütün halk ulusal sorun konusunda birlik halindedir. Irak Kürdistanı’nın iç sorunlarını çözmekle meşgulüz. Bir tarih belirlemeden önce, görüşünü almak için Irak yönetimiyle müzakereye oturacağız.

Anf Anf haber Anf haberleri Firat haber ajansı anha zernews nerinaazad
loading...
loading...
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YEREL HABERLER
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
Diyarbakır B.Ş. Belediyesine kayyum mu atanıyor ?
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi
15 Temmuz resmi tatil ilan edildi