AKP'den önerge: Cinsel istismara uğrayan mağdur tecavüzcüsüyle evlendirilsin

AKP'li 6 milletvekilinin imzacı olduğu '18 yaş altı çocukların kendilerine cinsel istismar uygulayan kişiyle evlendirilmesi' önergesi, AKP'lilerin 'evet' oylarıyla kabul edildi.

AKP'den önerge: Cinsel istismara uğrayan mağdur tecavüzcüsüyle evlendirilsin

AKP'li 6 milletvekilinin imzacı olduğu '18 yaş altı çocukların kendilerine cinsel istismar uygulayan kişiyle evlendirilmesi' önergesi, AKP'lilerin 'evet' oylarıyla kabul edildi.

18 Kasım 2016 Cuma 07:16
AKP'den önerge: Cinsel istismara uğrayan mağdur tecavüzcüsüyle evlendirilsin

17 Mayıs 2016 tarihinde TBMM  “Aile Bütünlüğünü Olumsuz Etkileyen Unsurlar ile Boşanma Olaylarının Araştırılması ve Aile Kurumunun Güçlendirilmesi İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi İçin” kurulan Araştırma Komisyonu'nun çalışmalarıyla başlayan cinsel istismara uğrayan çocukların istismarcılarıyla evlendirilmesine ilişkin öneri, dün gece yarısı meclis toplantısında görüşüldü. Torba yasaya ek olarak 6 AKP'li milletvekilinin dilekçe vermesiyle söz konusu öneri, gece yarısı meclis onayına sunuldu.

CHP ve MHP önergeye itiraz ederken, sert tartışmalar yaşandı. Gece yarısı oylamaya sunulan önerge, AKP'lilerin oylarıyla kabul edildi.

Önergenin oylamalarında ise iki turda da 184 oy sayısına ulaşılamayınca önergenin görüşülmesi Salı gününe bırakıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı. Bozdağ, "Düzenleme tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır" ifadelerini kullandı. Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

​"Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler, konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır. Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme; cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır.

Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların, resmi nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır. Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir.

Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri AK Parti hükümetleri aldı. Eski TCK.'daki, evlenerek cezadan kurtulmayı sürekli sağlayan düzenlemeyi (Eski TCK. 423,434'ü) AK Parti, 2004'te yürürlükten kaldırdı. Eski TCK.'da 'adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler' başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını, yeni TCK.'da; 'kişilere karşı suçlar' kısmında, 'vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar' arasına AK Parti hükümeti aldı. Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın, aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de Ak Parti kaldırdı (Eski TCK.423). Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla AK Parti hükümeti çıkardı. Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan AK Parti'yi buradan vurmak, haksızlıktır."

AKP tarafından verilen önergenin tam metni şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesinz ve teklif ederiz. 

"(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir"

loading...
loading...
Son Güncelleme: 18.11.2016 07:45
Anahtar Kelimeler:
TecavüzTbmmönergeIstismar
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol