Başbakan Yıldırım'dan o önerge hakkında açıklama

Dün AKP milletvekillerinin oyları ile TBMM'ye sunulan cinsel istismar önergesi hakkında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "CHP her şeyde olduğu gibi bir ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Ama her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir" şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım'dan o önerge hakkında açıklama

Dün AKP milletvekillerinin oyları ile TBMM'ye sunulan cinsel istismar önergesi hakkında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "CHP her şeyde olduğu gibi bir ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Ama her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir" şeklinde konuştu.

18 Kasım 2016 Cuma 14:19
Başbakan Yıldırım'dan o önerge hakkında açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı yemin metninin değişeceği ve yeni metinde "Atatürk ilke ve inkılâplarına ve lâik Cumhuriyet ilkesine bağlı kalacağıma..." ifadelerinin yer almayacağıyla ilgili haberlerin sorulması üzerine Yıldırım, “Bu doğru değil. Onu düzeltelim. Yemin metniyle ilgili herhangi bir sorun yok. Sadece okunuşuyla ilgili biraz zorluklar var. Okurken milletvekilleri oldukça zorlanıyorlar. O düzeltiliyor. Onun dışında anlamı değiştirecek hiçbir şey yok. Tamamen kocaman bir yalan” şeklinde konuştu.

Siirt Şirvan’daki madende meydana gelen göçük konusuna değinen Yıldırım, “Siirt Şirvan’da bakır ocağında aşırı yağışlardan dolayı bir göçük meydana geldi. Bu açık ocak, heyelan halihazırda devam ediyor. Heyelan münasebetiyle 3 madenci maalesef hayatını kaybetti. 13 madenci için de kurtarma çalışmaları devam ediyor. Bu ocak özel bir işletme. Çalışmalar valilik, Başbakanlık, bütün birimlerce yoğun bir şekilde devam ediyor. Ancak açık ocak olması, çok yağış olması dolayısıyla çalışmalar ağır ilerliyor” dedi.

“Bu bir tecavüze af değildir”

Dün akşam AKP milletvekilleri tarafından TBMM'ye sunulan ve muhalet partileri tarafından cinsel istismar mağdurlarının tecavüzcüsü ile evlendireleceği gerekçesi ile sert tepki gören önerge hakkında konuşan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Bu tamamen maalesef gerçek dışı bir iftiradır. Olay şudur; yaşı tutmayan, erken yaşta, reşit olmayan yaşta evlenenler var. Yasaları bilmiyorlar. Dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Esasen seçim kampanyalarında hem CHP’lilerin, hem MHP’lilerin hem AK Parti’lilerin önüne gelen en önemli sorun ve herkeste bu sorunu çözmek için söz vermişti. Bu mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemeyi maalesef CHP her şeyde olduğu gibi bir ucuz istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Ama her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. 2007 yılında 8 yıl, 2014 yılında da 16 yıla tecavüz suçuyla ilgili ceza getirildi. Bu cezalar tecavüzle ilgili bir konu değil. Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Ama geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan yaşıt tutmayanların evlenmesi sonucu aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste. Bunlara bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerden ibaret.”

“Her zaman müzakere kapısı açıktır"

Anayasa değişikliği konusunda CHP’den randevu talebinin olup olmayacağı sorusuna Başbakan Yıldırım, “Her zaman müzakere kapısı açıktır. Herkesle bu ülkenin geleceği için, ülkemizin menfaati için her konuyu görüşürüz, konuşuruz. Aynı fikirde olmamız gerekmiyor ama bu konuşmamıza engel değil” cevabını verdi.

YPG’nin Mümbiç’teki varlığıyla yeni bir gelişmenin olup olmadığı ve çekilip çekilmemeleri konusunda Amerika ile temasın olup olmadığı sorusu üzerine Yıldırım, “Amerika’yla temasımız sürekli var. Mümbiç’teki PYD varlığının ortadan kaldırılması Fırat’ın doğusuna çekilmesi konusunda başından beri Amerika’yla bir mutabakatımız var. Her görüşmede o mutabakatın arkasında olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını ifade ediyorlar. Halen bunun tahakkuk etmesini bekliyoruz. Çekilecekler öyle veya böyle çekilmek durumundalar” ifadelerini kullandı. (İHA)

loading...
loading...
Son Güncelleme: 18.11.2016 14:19
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol