CHP'den flaş YPG açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba AKP Hükümeti'ni YPG'ye destek vermekle suçladı.

CHP'den flaş YPG açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba AKP Hükümeti'ni YPG'ye destek vermekle suçladı.

02 Aralık 2016 Cuma 09:26
CHP'den flaş YPG açıklaması

CHP'li 6 milletvekili 28-29 Kasım'da Diyarbakır’da iki günlük çalışma programı çerçevesinde açıklamalar yaptı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığındaki heyet, kentteki sivil toplum temsilcileri, mağdur aileler ve basın mensupları ile bir araya geldi.
Heyet Başkanı Veli Ağbaba, heyetin izlenimleri ve Kürt sorunun çözümüne ilişkin Rûdaw’dan Maşallah Dekak'ın sorularını yanıtladı.

CHP, çatışmaların başlamasından bu yana bölgeye defalarca heyet gönderdi. Vardığınız bir sonuç var mı?

Bu iş Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çözülür dedik. Halen o düşüncemizin doğruluğuna inanıyoruz. Eğer bu sorunun çözümü TBMM’de yürütülseydi bu noktaya gelmezdi. Daha fazla demokrasi ile bu işin çözülebileceğini düşünüyoruz. Eşit yurttaşlık temelinde bu sorun çözülür. Bu gerginliğin derhal son bulması gerekiyor. Silahların altında bu iş konuşulmuyor.

CHP iktidara gelse ne yapar?

Çözüm paketimiz şu. Bu işin muhataplarıyla görüşeceğiz. PKK ile değil, siyasi ve legal muhatapları ile görüşmeyi düşünüyoruz. Çözüm parlamentoda.

Sizce Kürtler’in CHP’den beklentisi nedir?

En son 1,5 ay önce gelmiştim. Eskiden böyle bir hava yoktu. Artık bölgede AKP ve Tayyip Erdoğan ismini kimse duymak istemiyor. HDP de büyük bir hayal kırıklığı olmuş. HDP aslında 7 Haziran’da çok önemli bir grup kurmuştu. Maalesef  HDP bu şansı kullanamadı ve bölgeye büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.

Biz CHP’nin burada bir umut olduğunu görüyoruz. Daha önce böyle bir umut görmüyorduk. Bizim bölgeye ihtiyacımız var ama bölgenin de bize ihtiyacı var. Bölgeye huzur ve barışın gelmesi için CHP’nin güçlü olması gerekiyor.

Biraz dış politikayı sormak istiyorum. YPG ile İŞİD’e bakış açınız aynı mı?

Biz, Suriye politikasını AKP gibi düşünmüyoruz. AKP daha bir yıl önce YPG’ye koridor açıp, PYD’nin başkanını Dışişleri Bakanlığı tarafından karşılıyordu. Süleymanşah türbesini beraber taşımışlardı. Şiddeti, silahı özellikle sivil insanlar üzerindeki silahı kabul etmiyoruz ve bu tür örgütleri terör örgütü olarak kabul ediyoruz. Ama bu bölgede var olan AKP politikalarıyla desteklenen, büyüyen İŞİD denen canileri de diğer gruplardan farklı tutmak gerekiyor.

Çünkü bu örgüt sadece bir grubun değil insanlığın düşmanı, hayatın, tarihin düşmanı. Cani bir örgüt. Ama şunu söylemek gerekiyor, kim insan hayatına kıyıyorsa bizim için farkı yok. 10 Ekim katliamında er meydanında çocukları katleden insanla, cani ile Merasim Sokakta, Ankara Kızılay’da sivil insanları katledenlerin bizim nezdimizde farkı yok. Biri TAK biri İŞİD.

Eğer Kürtler Rojava’da bir statü elde etmezse, muhafazakar gruplar orada yer edinecek yönünde endişeler var. Kürtler’in statü elde etmesinden yana mısınız?

Bugün Türkiye’nin bir grupla, bir katil grubuyla Suriye operasyonunu yapmasını da doğru bulmuyoruz. El Nusra katil grubu, cani grubu. TSK’nın böyle bir grupla operasyon yapmasını da doğru bulmuyoruz. O bölgede kim yaşıyorsa, orada kim varsa, o insanlar orada olmaya devam etsin. Ama Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız.

Kürdistan hükümeti ile CHP arasındaki ilişkiler nasıl?

Mesud Barzani kabul edin ya da etmeyin, orada önemli bir siyasi figür, önemli bir siyaset adamı. Bizim Dışişlerimizden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz çok daha doğrusunu söyler. Bölgesel yönetimin AKP’nin kucağına tüm yumurtalarını bırakmasını biz de eleştiriyoruz.

AKP’nin politikaları neticesinde Türkiye bu hale gelmiş durumda. Oradaki yönetim sadece kendi çıkarlarını değil, orada yaşayan insanların da çıkarlarını düşünmesi gerekiyor. Biz CHP olarak kimseyi dışlamıyoruz, ötelemiyoruz. Şuana kadar bize bir talep gelmedi, bir ilişkiye geçilmedi. Eğer bizimle ilişkiye geçerse, eski Musul konsolosumuz gerekenleri söylemiştir. Bizim şuana kadar bir ilişkimiz olmadı. Umarız olur.

 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 02.12.2016 09:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol