Erciş Belediyesi'nden 'Sivil İrade ' tepkisi

12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticileri için her hafta düzenlenen basın açıklamalarının 41'incisi düzenlendi.

Erciş Belediyesi'nden 'Sivil İrade ' tepkisi

12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticileri için her hafta düzenlenen basın açıklamalarının 41'incisi düzenlendi.

25 Temmuz 2016 Pazartesi 08:41
Erciş Belediyesi'nden 'Sivil İrade ' tepkisi

 

Erciş Belediyesi, Belediye eş başkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan ile belediye meclis üyelerinin tutuklanmasını ve devam eden belediyeye yönelik baskıları kınamak için her hafta yapılan protestoların 41'incisini gerçekleştirdi. Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen protestoya belediye eş başkan vekili Güler Avcı , belediye meclis üyeleri ve belediye personeli katıldı.Yapılan açıklamada geçtiğimiz hafta belediye meclis üyesi Mehmet Sayat'ın tutuklanmasına tepki gösterilerek sivil iradeyi sadece kendisi söz konusu olduğunda dillendirilmesine tepki gösterildi, böylesi yaklaşımların demokrasi ile ilgili olmadığı vurgulandı.

'' Sivil iradeyi kendisi söz konusu olduğunda hatırlıyorlar ''

Katılanlar adına basın metnini okuyan belediye meclis üyesi Gülay Yılmaz , 15 Temmuzda yaşanan darbe girişimi karşısında herkesin sivil iradeden yana tavır aldığını belirterek bu sivil iradenin sadece kendisi söz konusu olduğunda hatırlanmasına tepki gösterdi. Yılmaz , '' 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişi sonrasında sivil siyaset tek ses olmuş ve her türlü dikta rejimini kabul etmeyeceklerini belirtmişti. Sivil iradenin öneminin vurgulandığı bu süreçte sivil iradeyi sadece kendisi söz konusu olduğunda dillendirenlerin demokrasi anlayışı sorgulanmalıdır. Sivil iradenin seçtiği bir belediyeye dönük bu denli baskı ve tutuklamalarla yönelenlerin sivil iradeden bahsederken iki kere daha düşünmesi lazım.'' şeklinde konuştu.

'' Halkın seçtiği belediye meclisinin çoğunluğu tutuklu ''

Geçtiğimiz hafta bir belediye meclis üyesinin daha tutuklandığını hatırlatan Yılmaz, halk iradesinin seçtiği belediye meclisinin çoğunluğunun tutuklu olduğuna dikkat çekti.Konuşmasına '' Bir yıldır halkın iradesini temsil eden bir kurumun eş başkanları tutukluysa ve her geçen gün yeni bir belediye meclis üyesi tutuklanıyorsa sivil iradenin demokratik temelde ele alınmadığı görülmelidir. Geçtiğimiz hafta aynı bahanelerle tutuklanan meclis üyemiz Mehmet Sayat'la birlikte halkın seçtiği meclisimizin çoğunluğu tutuklanmış oldu. Soruyoruz şimdi nerede sivil iradeye duyulan saygı? Böylesi bir ortamda herkese uygulanan bir hukuktan veya demokrasiden bahsetmek ne kadar mümkün ? '' diyerek devam eden Yılmaz söz konusu soruların vicdan sahibi herkesin sorması gerektiğini vurguladı

loading...
loading...
Son Güncelleme: 25.07.2016 08:41
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol