HDP, Meclis kararını açıkladı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin grup toplantısında Meclis çalışmalarını sürdürme kararı aldıklarını açıkladı.

HDP, Meclis kararını açıkladı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin grup toplantısında Meclis çalışmalarını sürdürme kararı aldıklarını açıkladı.

22 Kasım 2016 Salı 13:55
HDP, Meclis kararını açıkladı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis grup toplantısı, üçüncü kez tutuklu eşbaşkanlar olmadan yapıldı. Toplantıya Ankara Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Kampüs Cadıları gibi kadın örgütlerinin yanı sıra EMEP, Halkevleri, Eğitim Sen ve HDP’nin tüm bileşenleri katıldı. 

Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Siirt’teki maden faciasında yaşamını yitirenleri anarak, toplantının açılışını yaptı. Hükümetin her alanda ülkeyi karanlığa sürüklediğini belirten Demirel, “Bu karanlık karşısında kadınları, emekçileri, yazarları, akademisyenleri son olarak barış çınarımız Ahmet Türk’ü gözaltına alan anlayış karşısında insanlığın kazanacağı inancımız bir kez daha perçinlenmiştir” dedi.

Hükümetin kadınların gösterdiği tepki sonrası cinsel istismar tasarısını çektiğini kaydeden Demirel, “Tecavüzü meşrulaştıran bir tasarının yasallaşması ayıbından şimdilik dönüldü. Ancak bundan sonraki sürecin de takipçisi olup, bu tasarı tamamen çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

YÜKSEKDAĞ’IN MEKTUBU OKUNDU

Demirel, daha sonra Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla kaleme aldığı mektubu okudu. Demirel’in açılış konuşmasından sonra haftaki toplantı da geçen hafta olduğu gibi bu haftada Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen değerlendirmelerde bulundu. 

BİLGEN PARTİNİN KARARINI AÇIKLADI

Bilgen, gözaltı operasyonları sonrası geçici olarak durdurdukları Meclis çalışmalarına ilişkin olarak almış oldukları kararı da açıkladı. Bilgen, partilerinin nihai kararı için halkla tartışmaya devam edeceklerini ifade ederken, “Ne sizin umduğunuz, sizin hesap ettiğiniz gibi buraları size teslim ederek gideceğiz, ne de buradaki oyunun figüranı olacağız” dedi. (Dihaber)

loading...
loading...
Son Güncelleme: 22.11.2016 13:55
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol