Hükümetin 380 kişilik muhatap Listesi'nde HDP'ye yakın isimler de var!

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan 'bölgenin kanaat önderleriyle bir araya gelme' toplantılarının ardından, Kürt Meselesinin çözümünde düzenli görüşmeler yapılacak '380 kişilik liste'nin yapıldığı iddia edildi.

Hükümetin 380 kişilik muhatap Listesi'nde HDP'ye yakın isimler de var!

Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan 'bölgenin kanaat önderleriyle bir araya gelme' toplantılarının ardından, Kürt Meselesinin çözümünde düzenli görüşmeler yapılacak '380 kişilik liste'nin yapıldığı iddia edildi.

14 Kasım 2016 Pazartesi 06:46
Hükümetin 380 kişilik muhatap Listesi'nde  HDP'ye yakın isimler de var!

AK Parti Hükümeti,Halkların Demokratik Partisi HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil milletvekillerinin tutuklandığı, STK'ların ve medya organlarının kapatıldığı dönemde Kürt Halkı'nın sorunlarının çözümü konusunda kendisine 'yeni muhataplar' arıyor.

Kürt Kentleri'ndeki güçlü aileler, dini liderler, kanaat önderleri ve STK'lar içinde belli isimler belirlendi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın Ankara kulislerinden edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanlığı'nın bir süre önce başlattığı 'bölgenin kanaat önderleriyle bir araya gelme' toplantılarının ardından, sorunların çözümünde düzenli görüşmeler yapılacak 380 kişilik liste yapıldı.

 

HDP'ye Yakın İsimler Var

 

 

Sorunlarının çözümünde, devletle aralarında köprü oluşturacak yeni bir mekanizma kurmak istediği belirtilen hükümet, bu konuda art arda toplantılar yaptı. AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) da son iki toplantısını bu konuya ayırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 27 Ekim'de yaptığı ‘kanaat önderleri' toplantısından çıkan sonuçlar da MYK'da değerlendirildi.

Haber göre, her il için ayrı belirlenen isimlerin bulunduğu toplam 380 ‘yeni muhataba', bölge sorunlarının çözümü ve devletle olan bağlarının kopmaması için neler yapılması gerektiği soruluyor.

Bu isimlerin bir kısmının HDP'ye yakın olduğu ve HDP'lilerle kesilen diyaloğun yarattığı boşluğu dolduracağı iddia ediliyor. Yeni isimlerin, Kürtlerin sözcülüğünü yapacak yeni muhataplar olmasının planlandığı öne sürülüyor.

Rol üstlenecek ailelerin geçmiş yıllarda olduğu gibi, terörle mücadele için değil, diyalog için kullanılacağı ifade edildi.

Partinin bir süre önce başlattığı ‘gönül köprüsü' projesinin de buna katkı sağlayacağı ifade edildi. Bölgedeki öğrencilerin batı illerine, batıdaki öğrencilerin doğu illerine geziler düzenlemesi, STK'ların ortak programlar yapması, karar vericilerin halkın bütünleşmesini sağlayacak kültürel ve sosyal programlar gerçekleştirmesi gibi öneriler gündeme geldi.

 

Toplantılarda, kayyum belediyelerinin yapacağı çalışmaların da önyargıları gidereceği belirtildi. PKK ile mücadelede evleri yıkılan vatandaşlar için yapılan konutların ocak ayından itibaren teslim edilmeye başlanacağı, halka daha rahat bir yaşam seçeneğinin verilmesinin önemli olduğu dile getirildi.

loading...
loading...
Son Güncelleme: 14.11.2016 06:46
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol