Kılıçdaroğlu: Ankara’da oturanlardan hangisinin çocukları orada askerlik yapıyor?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Siz Türkiye’yi bir kişiye teslim ederseniz Türkiye’nin geleceğini karartırsınız. Örnek mi; Almanlar Hitler’e teslim etti, sadece Almanya’yı değil bütün dünyayı kana buladı. Ya ertesi gün savaş ilan ederse ne yapacaksınız? Onun çocukları mı askerlik yapacak? Hayır. Ankara’da oturanlardan hangisinin çocukları orada askerlik yapıyor" dedi.

Kılıçdaroğlu: Ankara’da oturanlardan hangisinin çocukları orada askerlik yapıyor?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Siz Türkiye’yi bir kişiye teslim ederseniz Türkiye’nin geleceğini karartırsınız. Örnek mi; Almanlar Hitler’e teslim etti, sadece Almanya’yı değil bütün dünyayı kana buladı. Ya ertesi gün savaş ilan ederse ne yapacaksınız? Onun çocukları mı askerlik yapacak? Hayır. Ankara’da oturanlardan hangisinin çocukları orada askerlik yapıyor" dedi.

25 Kasım 2016 Cuma 07:43
Kılıçdaroğlu: Ankara’da oturanlardan hangisinin çocukları orada askerlik yapıyor?

Antalya’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneğinin (ANSİAD) bir otelde düzenlenen 16. Olağan Toplantısına katıldı. Kılıçdaroğlu, burada gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

“Türkiye’nin dış politikası tam felaket. Cumhuriyet tarihinin dış politikada en büyük yenilgisini yaşadığı süreci yaşıyoruz. Irak, Suriye, Libya, Mısır, İsrail, Rusya, AB yenildik. Hangisine bizim sözümüz geçti. Bir Başbakanımız vardı. ‘Kimse Türkiye’nin gücünü test etmesin” derdi. Orta Doğu’da kabile şefleri Türkiye’ye meydan okudular. Sesi bile çıkmadı bunların. Süleyman şah Türbesi’ni kaçırmak zorunda kaldılar. Hangi dış politika, hangi öngörü, hangi hedef. Eğer onlar ismet İnönü’nün 1963 yılında Ankara Antlaşması’nı neden imzaladığını bilselerdi bu duruma düşmezlerdi. Cumhuriyetin tarihinin bilmeyen insanlar tarafından şu an Türkiye Cumhuriyeti devleti yönetiliyor. Biz uygar dünyanın neden bir parçası olmak istiyoruz. Dış politikanın tepeden tırnağa değişmesi lazım. Maddelerimizden biride dış politikanın 180 derece değişmesiydi. Koalisyon görüşmeleri negatif sonuçlanınca açıklaması vardı. Davutoğlu’nun açıklaması vardı, ‘Dış politikada farklı düşünüyoruz’ diye. Dış politika milli olmak zorundadır. İktidarıyla muhalefetiyle. İlk kez milli değil. Kendi akıllarına göre dış politika oluşturdular. Kendi akıllarına göre Orta Doğu’ya hakim olacaklardı, Arap dünyası diz çökecekti. Hayal peşinde koştular. Türkiye’yi bu batağın içine soktular. O nedenle itidal çağrısı yaptım. Fırat Kalka’nında askerlerimiz öldürüldü. Öngörüsüz bir dış politikanın sonu budur. Kendine özgü bir dili vardır. En büyük tehlikede dış politikanın iç politikaya malzeme edilmesidir. Diploması boşuna oluşmadı. Ama bunların hiçbirisinden bunların haberi yok. Ülke yönetimini belediye yönetimi gibi görüyorlar, kapasiteleri bu kadar” 

“Türkiye için ağır bir karar”

“Tam üyelik için ilk anlaşmayı rahmetli İsmet İnönü imzaladı. Bugün alınan kararla bu sürece farklı bir nokta koyduk. Avrupa Parlamentosu bir karar aldı ve ‘Askıya aldık’ diye. Türkiye için ağır bir karardır. Bunun düzeltilmesi lazım. Avrupa Türkiye’den vazgeçemez ama Türkiye’de Avrupa’dan vazgeçemez. Osmanlı aslında bir Avrupa devletidir. Batı uygarlığının bir parçasıdır. Biz batı uygarlığının bir parçasıyız. Ama bu şu anlama gelmemeli, sırtımızı Orta Doğu’ya dönelim, İran’ı hiç görmeyelim, İran’ı hiç görmeyelim hayır. Tam tersi. Dış politikalar ülkelerin çıkarları üzerine inşa edilir. Her tarafla dost iyi ilişkiler kuracağız. Irak’ta Maliki ile görüştüm. Şunu söyledi, önümüzdeki on yıl içinde Irak 500 milyar dolarlık yatırım yapacak. Bunları Türk müteahhitler yapacağız dedi. Biz otobanları açıyoruz, siz pencereden girmeye çalışıyorsunuz, dedi. Bizim iç işlerimize neden karışıyorsunuz, dedi. Haklı mı haklı. Irak’ta da kaybettik. Ağır yanıtlar veriyorlar. Benim ağrıma gidiyor”

“Hayal peşinde koşuyorlar”

“Şangay 5’lisi, dikta yönetimlerinin olduğu bir sürecin içine Türkiye’yi mi sürükleyecekler. Buna izin vermeyiz. Bir kişi bile kalsak, buna izin vermeyiz. Türkiye’nin yönünü çevirdiği uygar dünyadan kimse alı koyamaz. Bunun mücadelesini yaparız. Ölümüne yaparız. Bizim çocuklarımıza taahhüdümüz var. Uygar bir Türkiye’de yaşamalarını isterim. Öyle birileri kalkacak, oy çokluğuyla biz bunları yaptık,bunları yapacağız, el kaldırdık, indirdik o kadar kolay değil. Bunun mücadelesini yaparız. Bu bizim görevimiz. O nedenle hayal peşinde koşuyorlar. Hayalleriyle ne kadar idare ederlerse etsinler.”

“Anayasa değişikliği”

"Başkanlık sistemi Türkiye’nin bölünmesine, parçalanmasına yol açar. Başkanlık sistemini savunan bir de içerde bir kişi var; Abdullah Öcalan. Arzu edenler İmralı notlarını açıp okurlar. Neden illa başkanlık neden? Hangi gerekçeyle? Şu sözü kimse unutmasın, Gaziantep konuşması, ‘400 milletvekili verin bu iş bitsin’. Bu sözün ne anlama geldiğini ben de çok iyi biliyorum, siz de biliyorsunuz. Ben nasıl düşünüyorsam Sayın Bahçeli’nin de düşünmesi lazım. Ben tek başına sorumlu değilim. Hepimizin, özellikle parti başkanlarının sorumluluğu var. Siz Türkiye’yi bir kişiye teslim ederseniz Türkiye’nin geleceğini karartırsınız. Örnek mi; Almanlar Hitler’e teslim etti, sadece Almanya’yı değil bütün dünyayı kana buladı. Ya ertesi gün savaş ilan ederse ne yapacaksınız? Onun çocukları mı askerlik yapacak? Hayır. Ankara’da oturanlardan hangisinin çocukları orada askerlik yapıyor? Yoksul halk çocukları orada.” (İHA)

Son Güncelleme: 25.11.2016 07:43
Anahtar Kelimeler:
ChpKılıçdaroğlu
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol