Yıldırım: “Halep’e yürümek gibi bir hedefimiz yok”

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye 'nin Halep'e yürümek gibi hiçbir hedefin olmadığını belirtti.

Yıldırım: “Halep’e yürümek gibi bir hedefimiz yok”

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye 'nin Halep'e yürümek gibi hiçbir hedefin olmadığını belirtti.

25 Kasım 2016 Cuma 06:26
Yıldırım: “Halep’e yürümek gibi bir hedefimiz yok”

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde TRT Haber ve TRT 1 ortak yayınında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Dün Suriye hava kuvvetleri tarafından yapıldığı değerlendirilen ve 3 askerin yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin konuşan Yıldırım, “Nereden kaynaklandı, nasıl kaynaklandı; tekrarı olmaması konusunda da en kesin ve net şekilde uyarılar yapıldı muhataplara. Bu yaşanan olay, bizim oradaki hedeflerimizi, amaçlarımızı asla vazgeçirecek bir konu değildir. Orada amaç sadece DEAŞ'ı bölgeden temizlemek değil, aynı zamanda Münbiç ve Afrin bölgesinden hareket edip, güneyde PYD unsurlarının bölgeyi birleştirme amaçlarının da önüne geçmektir” dedi

Halep’e yürümek gibi bir hedefimiz yok”

Türkiye 'nin Halep'e yürümek gibi hiçbir hedefin olmadığını belirten Yıldırım, “Böyle bir hedefimiz yok. Hedefimiz; DEAŞ başta olmak üzere PYD, YPG gibi PKK'nın yeni versiyonlarının bölgede oluşturacağı istikrarsızlığı ortadan kaldırmaya yönelik, Özgür Suriye Ordusu’nun öncülüğünde başlatılan bir harekattır” ifadelerini kullandı..

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı

Avrupa Parlamentosunun, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabulüne ilişkin karırını değerlendiren Yıldırım, Türkiye-AB arasındaki ilişkilerin bir süreden beri gergin olduğunu, bu durumun sır olmadığını söyledi. Avrupa Birliği’ne eleştirilerde bulunan Yıldırım, “Başkalarının ayar vermeye kalkışması, yönlendirmelerle, işaretlerle, talimatlarla hizaya getirmeye çalışması bizim karakterimize uygun değil. Biz, kendi kararını veren, en büyük dayanağı da milleti olan bir devletiz. Geleneğimizde hep özgürlüğümüzü canımız kadar önemli bilmişiz. Esaret altına girmeden 16 devlet değiştirerek bugünlere gelmişiz. Bu hassasiyetimizin herkes tarafından görülmesi lazım” değerlendimersinde bulundu.

“İlişkileri kopma noktasına getirmek Avrupa'ya 3 misli, 5 misli daha çok zarar verir”

Türkiye'nin bölgede Avrupa'nın güvenliğini de sağlayan bir ülke olduğunu kaydeden Yıldırım, “Türkiye olmazsa ne olacak? Bütün bu Ortadoğu'dan, kargaşanın, savaşın yaşandığı bölgelerden akın akın mülteciler Avrupa'yı istila edecek ve çok büyük bir sorunla yaşamak zorunda kalacaklar. Türkiye buradan bütün bu sorunları, kendi içerisinde yönetebilen bir ülkedir. Avrupa’nın bunu görmesi lazım. Avrupa ile ilişkileri zehirlemek, kopma noktasına getirmek Türkiye'ye zarar verir ama Avrupa'ya 3 misli, 5 misli daha çok zarar verir” açıklamalarında bulundu.

“Katiyen bir erken seçim yok”

Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin anayasa değişikliği için atılan adımlar hakkında konuşan Yıldırım, “Öyle zannediyorum ki çok kısa sürede bir mutabakata aksilik olmazsa varacağız ve bu teklif Meclise gelecek. Mecliste geçmiş tecrübelere baktığımız zaman bir hafta ya da iki hafta komisyonda görüşülür daha sonra Genel Kurula gelir, Genel Kurulda 330’u bulup kabul edilirse Cumhurbaşkanı’nın onay süreci var ve ondan sonra referandum süreci var. Referandum için yasaya göre 60 gün. Dolayısıyla 60 günden geriye doğru geldiğimiz zaman, referandumu da diyelim ki mart sonu yapacağız, mevsim şartları itibarıyla, geri geldiğimiz zaman, ocak ayı sonlarına kadar Meclisteki komisyonlardaki çalışmaları tamamlamayı hedefliyoruz. Takvim bu. Artık referandumumuzu da inşallah yapacağız, önümüzde bakacağız, işimize gücümüze yapacağız. Burada açıkça söylüyorum, katiyen bir erken seçim yok. Seçimler 2019’da yapılacak. Milletvekilleri seçimiyle cumhurbaşkanı seçimi birlikte yapılacak ve 2019’da olacak. Yerel seçimler ayrı. Onlar kendi tarihinde. Onlar da 2019 Mart sonu biliyorsunuz” dedi. (İHA)

loading...
loading...
Son Güncelleme: 25.11.2016 06:26
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol