Amerika : O Bayrağı YPG değil Biz Astık

ABD Girespide'ki Bayrak için, YPG'nin değil Amerikan özel kuvvetlerinin göndere çektiğini belirtti.

Amerika : O Bayrağı YPG değil Biz Astık

ABD Girespide'ki Bayrak için, YPG'nin değil Amerikan özel kuvvetlerinin göndere çektiğini belirtti.

17 Eylül 2016 Cumartesi 10:21
Amerika : O Bayrağı YPG değil Biz Astık

AmedToday - ABD Girespide'ki Bayrak için, YPG'nin değil Amerikan özel kuvvetlerinin göndere çektiğini belirtti.

Hürriyet'tin haberine göre ; ABD ve Türk askerlerinin Batı Kürdistan'da ilk kez sahada birlikte savaşmaya başladıkları perşembe günü, işbirliğinin olduğu Ar Rai/ Çobanbey bölgesinin yaklaşık 200 km doğusundaki Gire spi'de iki tarafın silahlı güçlerinin birbirlerini hedef alma riski yaşandığı ortaya çıktı.

Urfa'nın Akçakale İlçesi'nin karşısında olan Batı Kürdistan'ın Gire spi Kenti'nde önceki gün bazı evlerin çatılarına asılan Amerikan bayraklarını YPG güçleri tarafından değil bölgedeki Amerikan özel kuvvet askerleri tarafından asıldığı belirtilirken, konuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir Pentagon yetkilisi, bayrağın çekilmesinin ardından bilinmeyen bir kaynaktan Amerikan askerlerine ateş açıldığını söyledi. Başka bir Pentagon yetkilisi ise ateşin, sınırın Türkiye tarafından açıldığını belirtti.

Cenevre Sözleşmesi gereği, bulundukları yeri belirtmek için bayrak çektiklerini söyleyen ABD'li  Yetkili, "Bayrağın çekilmesinden sonra Amerikan özel kuvvetlerinin bulunduğu yere ateş açıldı. Herhangi bir yaralı yok. Şuanda askerler bölgede değiller" dedi.

ABD'li yetkililerin perşembe günü olaya ilişkin ilk tepkileri ise konudan o sırada haberdar olmadıkları yönündeydi. Pentagon Sözcüsü Peter Cook, o günkü basın toplantısında soru üzerine "Konuyla ilgili o haberleri görmedim. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi ortaklarımıza kendi kendilerine Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı yapıyoruz. Tahmin ediyorum ki, bu örnekte de böyle olmuşsa, konu konuşulmuştur" demişti.


 

 


Kaynak: hürriyet

loading...
loading...
Son Güncelleme: 17.09.2016 10:21
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol