DAİŞ'in Elinden Kurtulan Ezidi Kadından Yürek Yakan Açıklamalar

DAİŞ çetesi tarafından kaçırılan ve yakın bir zamanda YPG ve QSD güçlerinin yardımıyla kaçmayı başaran Şengalli bir kadın, KDP'nin kendilerini satarak DAİŞ çetelerine teslim ettiğini söyledi. DAİŞ tarafından esir alınan kadın ve çocukların yaşadığı zulmü de anlatan Êzidî kadın, vicdanı olan herkesi harekete geçmesi yönünde çağrıda bulundu.

DAİŞ'in Elinden Kurtulan Ezidi Kadından Yürek Yakan Açıklamalar

DAİŞ çetesi tarafından kaçırılan ve yakın bir zamanda YPG ve QSD güçlerinin yardımıyla kaçmayı başaran Şengalli bir kadın, KDP'nin kendilerini satarak DAİŞ çetelerine teslim ettiğini söyledi. DAİŞ tarafından esir alınan kadın ve çocukların yaşadığı zulmü de anlatan Êzidî kadın, vicdanı olan herkesi harekete geçmesi yönünde çağrıda bulundu.

15 Temmuz 2016 Cuma 10:54
DAİŞ'in Elinden Kurtulan Ezidi Kadından Yürek Yakan Açıklamalar

3 Ağustos 2014 yılında Şengal'e saldıran DAİŞ çetesi, binlerce Êzidî'yi katlederken, binlerce kadını da esir alarak köle pazarlarında sattı. Çetelerin elindeki birçok kadın insanlık dışı uygulamalara maruz kalırken, bunlardan bazıları da kurtulmayı başardı. ANF'nin haberine göre, çetelerin elinden kurtulmayı başaran ve güvenlik nedeniyle ismi verilmeyen Êzidî bir kadın, hem çete vahşetini anlattı hem de DAİŞ-KDP ilişkisine dikkat çekti. KDP'nin kendilerini satarak DAİŞ çetelerine teslim ettiğini belirten Êzidî kadın, çetelerin elinde halen binlerce Êzidî kadın ve çocuğun olduğunu söyledi.

Çetelerin elinden kurtulan Êzidî kadının anlatımları şöyle:

"Çeteler geldiğinde KDP bizi terk ederek kaçtı. Bizi çetelerin eline teslim etti. Eğer bizi koruyan bir güç olsaydı bu kadar büyük bir tahribatı yaşamazdık. Çeteler Şengal'e saldırdığında KDP çatışmalardan çekildi. Bunun üzerine çeteler Şengal ve köylerini işgal ederek binlerce insanı esir aldı. Bir yıl kadar bizler Musul'da tutulduk. Şengal'de KDP bizi koruyacağına, DAİŞ çetelerinin buralara gelmeyeceğinin garantisini veriyordu. Bizler de buna dayanarak evimizde yaşıyorduk. 3 Ağustos gecesi Şengal'e saldırı olduğunda herkesten önce KDP peşmergeleri kaçtı ve bizi DAİŞ çetelerinin insafına terk etti.

'Boyun eğmeyenler katledildi'

Şehirde çetelere karşı Êzidîler biraz çatıştı, ancak ne silahları ne de cephaneleri yetmemişti. KDP'nin kaçtığını görünce biz de can havlimiz ile yola düşüp kendimizi dağa atmaya çalıştık. Ancak geç kalmış ve dağa yetişememiştik. Çeteler önümüzü kesip bizi esir aldı. Esir aldıkları Şengal halkını önce şehirde bir yere topladı; ardından bizi araçlar ile Musul'a götürdü. Musul'a gittikten sonra biz ailemiz ile bir yıla yakın birlikte kaldık. Gidiş gelişler ve iletişim imkanı olmadığı için kimin nereye götürüldüğü, ne kadar insanın katledildiğini bilmiyorduk. Ancak ister Şengal'de, ister Musul'da DAİŞ çetelerinin kirli yaklaşımlarına boyun eğmeyenlerin gözlerimizin önünde ya kafaları kesiliyor, ya da silah ile öldürülüyordu. Bir yılımız bu şekilde ızdırap ve baskı ile geçmişti.

'Önce genç kadınları aldılar'

Eşim ve ailemden birkaç kişi ile Musul'da kaldım. Bir yılın ardından eşimden ayırdılar beni ve o sıralar hamileydim. Üç ay sonra çocuğumu dünyaya getirdim. Şengal'de bizleri esir aldıklarında zaten büyük bir kısmını ayırarak araçlara bindirmişlerdi. Daha sonra genç kadınları ayırıp götürmüşlerdi. Bunları önce cinsel sapkınlıklarına alet ettiler. Ardından da pazarlarda köle olarak satmaya başladılar. Bizi köle olarak aldıklarını söyleyip hepimizi kendi malları gibi kullanmaya başladılar. Çocukları ayırıp onları ayrı bir yere götürüp eğitim vermeye, kafalarını yıkamaya başladılar. Erkekleri ayırarak ağır işlere verdiler. Bir kısmının öldürüldüğünü daha sonra öğrendik. Yaşlı kadınları da ayrı bir yerde tutarak kendi savaşçılarına yemek yaptırdılar.

'Çocukları canlı bomba yapıyorlar'

Çocukları bizden alıp götürmüşlerdi. Bir süre sonra biz çocukları gördüğümüzde çocuklar bize kafir olduğumuz ve katlimizin helal olduğunu söyledi. Bu şekilde alıp götürdükleri çocukların bir süre sonra canlı bomba olarak çeşitli yerlere gönderildiğini öğrendik. Kendilerini yada onların bomba bağlayıp patlattıkları çocukların videolarını da getirip bize izletiyorlardı. DAİŞ çeteleri eğitip uyuşturucu verdiği iki Êzidî çocuğunu getirip, Halep yakınlarındaki Kumi havaalanı baskınında intihar ettirdiği çocukların görüntülerini getirip izlettiler. Bunlar gibi yüzlerce çocuk ailelerinden kopartılıp eğitiliyor, ilaç veriliyor ve çeşitli yerlere intihar komandoları olarak gönderiliyor. Yarın bu çocuklar belki de Êzidî halkına karşı kullanılacak; bilemiyoruz. Bu insanlık dışı çetelere karşı vicdanı olan herkes harekete geçmelidir."

Şengal'e yolculuk…

YPG ve QSD güçlerinin yardımı ile DAİŞ çetelerinin elinden kurtarılan Êzidî kadın ve yanındaki çocuklar, daha sonra ait oldukları kutsal Şengal Dağı'na doğru yolu koyuldular.

KAYNAK:JINHA

loading...
loading...
Son Güncelleme: 15.07.2016 11:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol