Rusya,Türkiye için PYD’den Vazgeçer mi?

Görüşmelerin ana ekseni Suriye’deki Kürt bölgesinin statüsü ile YPG ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın konumunun öncelikli konular olduğu belirtiliyor.

Rusya,Türkiye için PYD’den Vazgeçer mi?

Görüşmelerin ana ekseni Suriye’deki Kürt bölgesinin statüsü ile YPG ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın konumunun öncelikli konular olduğu belirtiliyor.

13 Ağustos 2016 Cumartesi 09:35
Rusya,Türkiye için PYD’den Vazgeçer mi?

AmedToday - Türkiye ve Rusya cumhurbaşkanları düzeyinde Suriye konusu başta olmak üzere 2,5 saat süren görüşme hakkında yorum yapmadılar. Uzmanlar görüşmenin ana ekseninin Suriye’de PYD’ye verilen Rus desteği ve Türkiye’nin muhalefete verdiği destek olduğunda ifade ediliyor.

Kulislerde iki lider arasındaki görüşmelerin ana ekseni Suriye’de Kürt bölgesinin statüsü ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ınkonumunun öncelikli konular olduğu belirtiliyor.

Soli Özel: ‘Türkiye, Rusya’nın karşısına eli zayıf olarak çıktı’

İMC TV’ye konuşan Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Soli Özel, Türkiye’nin Rusya’yla yeniden ilişki kurmasının Batı’da iddia edildiği kadar büyük kaygı yaratmadığını savunuyor.

Özel, “Bu görüşmenin ardından ‘Avrupa karalar bağladı, ABD titredi’ mantığı doğru değil. Siz kendi gücünüzü abartıyor olabilirsiniz. Ben Türkiye’nin Rusya karşısına zayıf çıktığını düşünüyorum. Cumhurbaşkanı (Rusya resmi haber ajansı) Tass’a yaptığı açıklamada ‘Suriye'ye barışı getirme noktasında en önemli aktör birinci derecede Rusya'dır’ dedi. Hal böyle olunca ‘Rusya ben ön koşul olarak Esat’ın gitmesini Cenevre’de müzakere masasına getirmeyi uygun bulmuyorum’ dedikten sonra Rusya’yı Esat’ın gitmesine nasıl ikna edeceksiniz?” dedi.

Özel’e göre, Türkiye Rusya’nın PYD’ye verdiği desteği kesmesi karşılığında Esatlı geçişe sıcak bakabilir ama Moskova yönetiminin bunu yapması mümkün görünmüyor.

Kadir Has Üniversitesi öğretim üyesi, Türkiye’nin Suriye’de Rusya’nın politikalarına yaklaşmasının Suudi Arabistan ve Katar’la stratejik ilişkileri de olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiyor.

Dursunoğlu: ‘Suudi Arabistan Türkiye’nin sahadan çekilmesini istemez’

“Suriye’de Vekalet Savaşı” ve “Suriye’de Elde Var Sıfır” kitaplarının yazarı Alptekin Dursunoğlu da Türkiye’nin Suriye’de Rusya’yla yakınlaşmasının özellikle Suudi Arabistan’la ilişkilerini bozacağı görüşünde.

Dursunoğlu, “Suudi Arabistan, Türkiye’nin Suriye sahasında oyundan çekilmesini asla istemez. Hatta buna tepki gösterir. Zaten Türkiye’nin yıllarca silahlı grupları destekledikten sonra bir anda ben savaştan çekilme ihtimali yok. Belki 15 Temmuz Darbe Girişimi’ni ve bir grup Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin darbeye karışmış buna bahane edebilir ama yine de Suudi Arabistan’ı ikna edemez. Ayrıca ABD’yi de unutmamak gerek. ABD her ne kadar cihatçı ya da terör örgütü diye nitelediği için doğrudan destek vermese de Türkiye ve Suudiler eliyle bu gruplara destek verilerek kurtarılmış bölge oluşturulmasını, Suriye’nin bölünmesini bir çözüm planı olarak sunabilmek için hayati görüyor” diyor.

Dursunoğlu: ‘Türkiye’nin elindeki tek koz silahlı gruplara verdiği destek’

Ydh.com sitesinin yayın yönetmeni, Türkiye’nin Esatsız bir formülde ısrar etmesinin de karşılığı olmadığı düşünüyor.

“Esat’ın gitmesini Türkiye ve Suudi Arabistan dışında savunan yok. Burada Türkiye’nin elindeki koz, Suriye’deki silahlı gruplar üzerindeki nüfuzu. Burada ‘biz silahlı gruplara verdiğimiz desteği keselim siz de PYD’ye verdiğiniz desteği kesin’den başka bir pazarlık konusu görülmüyor.”

Süheyla Demir: ‘Rusya’nın PYD’den vazgeçmesi mümkün değil’

Rusya’yı yakından takip eden gazeteci Süheyla Demir ise Amerika’nın Sesi’ne Rusya’nın PYD’den vazgeçmesinin mümkün olmadığı kanısında

Demir, “Rusya’nın uzun zamandır Suriyeli Kürtlerle kurumsallaşmış bir ilişki ağı bulunuyor. PYD’nin Moskova’daki ofisi herkesin malumu. Bu nedenle Rusya’nın Türkiye’yi mutlu etmek için bu konuda fedakarlıkta bulunmasını beklemek zor. İki konusunda Kürtler’in statüsü konusunda bir anlaşma yapmak yerine bunu anlaşmazlık haline getirmekten kaçınmayı tercih edeceklerdir” diyor.

Demir: ‘Rusya ve Türkiye Suriye’de hangi örgütlerin terörist olduğu üzerinde anlaşabilir’

Demir’e göre; iki ülke Suriye’de hangi örgütlerin terörist olduğu konusunda uzlaşacak, Türkiye Rusya’nın Suriye’deki hava saldırıları hakkındaki eleştirel pozisyonundan vazgeçecek ve Türk Hava Kuvvetleri Suriye’de sahaya dönebilecek.

“Bir daha uçak kriz benzeri bir sorunun yaşanmaması askeri işbirliğinin geçmişten daha güçlü hale geleceği kanaatindeyim. Zaten Türkiye’nin Suriye’ye dönebilmesi için Rusya’nın hava sahasını açması gerekiyor. Görüşmelere Rusya Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı’nın katılması bunun işareti gibi görünüyor.”

loading...
loading...
Son Güncelleme: 13.08.2016 09:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol