YPG, Türk ordusu ile savaşacak iddiası

Musul operasyonuna katılmak için ABD tarafından eğitilen bazı Kürt askerlerin de isyan ettiği ileri sürüldü.

YPG, Türk ordusu ile savaşacak iddiası

Musul operasyonuna katılmak için ABD tarafından eğitilen bazı Kürt askerlerin de isyan ettiği ileri sürüldü.

27 Ağustos 2016 Cumartesi 15:41
YPG, Türk ordusu ile savaşacak iddiası

AmedToday  İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesinde yer alan iddialara dayandırdığı haberine göre, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın 'Fırat'ın doğusuna çekilin' mesajının ardından, ABD'nin Suriye ve Irak güçlerine komuta eden General Steohen Townsend, YPG'lileri eğiten askerlerine üslerine dönme ve desteği kesme talimatı verdi. YPG içinden bazı isimlerin bölgedeki Türkiye askeri güçlerine direnmek için Fırat'ın batısında kalma kararı aldığı ve Musul operasyonuna katılmak için ABD tarafından eğitilen bazı Kürt askerlerin de isyan ettiği ileri sürüldü.

Haberde ayrıca, PYD lideri Salih Müslim'e 'Fırat'ın doğusuna çekilme tamamlandığı zaman destek yeniden başlayacak' mesajının iletildiği.

YPG, Türk ordusu ile savaşacak

YPG'nin ABD'den gelen ültimatoma direneceğini ve Türk ordusu ile Fırat'ın batısında çatışacağını ileri süren Debka haberinde Türkiye'nin ÖSO ile birlikte Cerablus'a müdahalesi ve arkasından ABD'nin YPG'ye ültimatomunun ardından, sürecin nereye evrileceğinin belirsizliğini koruduğu dile getirildi.

YPG'nin ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ültimatomuna direneceğinin iddia edildiği ve Debka'nın kendi askeri kaynaklarına dayandırdığı haberin devamında, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmeyeceği ve mevzilerini tutarak Türk ordusu ile savaşacağı iddia edildi.

ABD'nin Irak ve Suriye'deki birliklerinin komutanı Stephen Townsend'in, YPG ile birlikte hareket eden tüm ABD Özel Kuvvetler personelinin geri çekilerek Rimelan'daki üsse dönmesini emrettiğinin de öne sürüldüğü haberde Townsend'in, YPG'ye top mühimmatı ve Türkiye'nin işgal ettiği bölgelere yönelik saha istihbaratı göndermeyi de kestiği belirtiliyor.

ABD'li yetkililerin, bu yaptırımların geçici olduğunu PYD lideri Salih Müslim'e bildirdiği haberde, yaptırımların kalkması şartının ise, YPG'nin Fırat'ın doğusuna çekilmesine bağlı olduğu dile getirildi.

Kürt savaşçıların bir bölümünün Fırat'ın doğusuna çekildiğini, ancak büyük kısmının hâlâ Fırat'ın batısında bulunduğunun kaydedildiği haberde Kürt güçlerinin Rimelan'daki ABD üssüne giden yolları bloke etmeye hazırlandığı, bir gıda konvoyunun geçişinin engellendiği belirtildi.

loading...
loading...
Son Güncelleme: 27.08.2016 15:47
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol