YPG'den Esad askerlerinin saldırılarına dair açıklama

YPG Genel Komutanlığı, Haseke’deki Esad Askerlerinin saldırıları ile son durum ve gelişen saldırıları ilişkin yazılı bir açıklamada bulunarak Haseke’yi rejim güçlerinin saldırıları karşısında koruyacaklarını açıkladı.

YPG'den Esad askerlerinin saldırılarına dair açıklama

YPG Genel Komutanlığı, Haseke’deki Esad Askerlerinin saldırıları ile son durum ve gelişen saldırıları ilişkin yazılı bir açıklamada bulunarak Haseke’yi rejim güçlerinin saldırıları karşısında koruyacaklarını açıkladı.

20 Ağustos 2016 Cumartesi 19:31
YPG'den Esad askerlerinin saldırılarına dair açıklama

AmedToday - Esad askerinin Haseke’deki YPG ve YPJ güçlerine yönelik saldırılarına ilişkin basına açıklamada bulunan YPG Genel Komutanlığı, açıklamasında ayrıca bölge sakinlerini YPG/J, güçlerinin olduğu alanlarda toplanmaya çağırdı. 

YPG açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Baas rejimi çaresizlik içerisinde Türk devletinin dili ile konuşmaktadır. Bu nedenle Kürdistani tüm güçlere karşı ithamlarda bulunmaktadır. Güçlerimizin bağımsız olarak mücadele ettiği ve herhangi bir grup ve kişiye bağlı olmadığımız bilinmektedir.

IŞİD üyelerinin Haseke’deki işgali esnasında, rejim güçleri ve işbirlikçileri kentin ve kente bağlı köyleri IŞİD'e teslim edilmesinde büyük rol sahibi olmuşlardı. Tüm Haseke halkı, rejim güçlerinin bu faaliyetlerine tanıktır.

Ve bu süre zarfında sadece güçlerimiz, örgüte karşı mücadele etmiş ve örgütü kentten çıkararak sivillerin can güvenliğini sağlamıştır. Bölgenin güvenliğini sağlamak için onlarca arkadaşımız canlarını feda ederek şehit düşmüştür. Bu nedenle kimsenin değerlerimizle oynamasına müsaade etmemek bizler için bir görevdir.

Güçlerimizin ön cephelerde örgüte karşı mücadele yürütüyor olmasını fırsat bilen rejim güçleri ve örgütleri, Haseke’deki güvenlikli ortama karşı saldırarak halklar arasında çelişki yaratmak istemiştir.

Rejim güçleri, güçlerimizin olduğu noktaların yanısıra, sivil toplum kurumları ve mahkemelerin olduğu yerleri de hedef almıştır. Rejim güçleri, saldırıların ilk gününde 11 sivil hedef vurmuştur. Yine rejimin savaş uçakları ve havanlarla sivillerin olduğu her yer hedef alınmıştır. Saldırılar sonucunda yüzlerce sivil yaralandı ve çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Vatandaşların evleri yerle bir edildi.

Rejim güçleri, güçlerimizin Şeddadê ve Menbic’te ön cephelerde mücadele etmesini fırsat bilmiştir. Ancak kabul etmediğimiz bu durum kesinlikle cevapsız kalmayacaktır. Bölgenin bütün aktif güçlerine, rejimin bu uygulamaları karşısında tavır almaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.

YPG savaşçıları olarak topraklarımızı nasıl ki IŞİD ve Nusra terörüne karşı koruduysak, rejimin terörüne karşı da koruyacağız.

YPG olarak, rejimin bugüne kadar halkımıza ve bize karşı defalarca gerçekleştirdiği baskı ve provokasyonlara, sivillerin güvenliği ve IŞİD ile yürüttüğümüz mücadeleden dolayı sert karşılık vermedik. Ancak rejimin saldırılarının geldiği aşama karşısında sessiz kalamazdık.

Rojava halklarının bütün kesimlerine; Kürtler, Araplar, Süryaniler ve Ermenilere YPG/J Asayiş ve HPC güçleri etrafında birleşerek bölgeye karşı gerçekleştirilen terörist saldırılara karşı durma çağrısında bulunuyoruz.”

loading...
loading...
Son Güncelleme: 20.08.2016 19:31
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol