Erciş'te 'İrademe dokunma' eyleminde Antep katliamı kınandı

12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticileri için her hafta düzenlenen basın açıklamalarının 45'incisi düzenlendi.

Erciş'te 'İrademe dokunma' eyleminde Antep katliamı kınandı

12 Ekim gününden bu yana farklı aralıklarla tutuklanan Erciş belediye eş başkanları ve yöneticileri için her hafta düzenlenen basın açıklamalarının 45'incisi düzenlendi.

22 Ağustos 2016 Pazartesi 12:48
Erciş'te 'İrademe dokunma' eyleminde Antep katliamı kınandı

 

 

Erciş Belediyesi, Belediye eş başkanları Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan ile belediye meclis üyelerinin tutuklanmasını ve devam eden belediyeye yönelik baskıları kınamak için her hafta yapılan protestoların 45'incisini  gerçekleştirdi. Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleştirilen protestoya DBP-HDP Erciş ilçe örgütü temsilcileri , Belediye eş başkan vekili Güler Avcı , belediye meclis üyeleri,  belediye personeli ile çok sayıda halk  katıldı.Yapılan açıklamada Gaziantep'te İŞİD'in düğüne yönelik gerçekleştirdiği  saldırı kınanarak  şiddet ve çatışmaların müzakere sürecine tekrar dönülmesiyle son bulacağı vurgulandı.

''İŞİD ile mücadele iddiası varsa Kürtlerle barış geliştirilmeli''

 

Katılanlar adına basın metnini okuyan belediye eş başkan yardımcısı Gülay Yılmaz  ülke insanları olarak bombaların patlamadığı,ölüm haberlerinin gelmediği bir gün yaşayamaz olduklarını belirterek İŞİD'in geçtiğimiz gün Gaziantep'te bir düğüne dönük  canlı bomba saldırısına değindi. ''  Geçtiğimiz gün Gaziantep'de  İŞİD çetelerinin saldırısında  29'u çocuk ellinin üzerinde masum insan vahşice katledildi.  İŞİD'in yılardır Kürtler ve sol-demokrat kesimlere dönük saldırılarını besleyen nedir? '' diyen Yılmaz,   İktidarın İŞİD ile mücadele iddiası varsa Türkiye ve  Rojavada  Kürtlerle demokrasi ve komşuluk temelinde dost hukuku oluşturarak İŞİD'in  Kürtlere karşı saldırganlığını boşa çıkarabileceğini sözlerine ekledi.

''Eş başkanlarımız  tutukluluğu kaynağını şiddet ortamından almaktadır''

 

Artan çatışmalı sürece dikkat çeken Yılmaz,  akan kanın müzakere sürecine dönülmesiyle durdurabileceğini söyledi. Yılmaz  '' İktidar, müzakere sürecinin yeniden başlaması için aralanan kapıya yönelmeli ve akan bu kanın durmasını sağlayabilmelidir. Süren  bu çatışmalı ortamın doğurduğu anti demokratik uygulamaları herkes çok iyi biliyor.'' diyerek sözü bir yıla yakındır tutuklu bulunan belediye eş başkanları Abdurrahman Çağan ve Diba Keskin ile belediye meclis üyelerine getirdi. Konuşmasını  'Eş başkanlarımız ve meclis üyelerimizin de bir yıla yakındır tutuklu bulunması yine kaynağını bu şiddet ortamından almaktadır. '' şeklinde devam ettiren Yılmaz,     tarafların barış masasına dönmelerini ve belediye eş başkanları ile meclis üyelerinin  6 Eylül'deki duruşmada serbest bırakılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

 

 

 

 

loading...
loading...
Son Güncelleme: 22.08.2016 12:48
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol