Vay ki ne vay..

Ülke yönetmiyorlar sanki, film çekiyorlar. Nasrettin Hoca'dan taktik alıyorlar gibime geliyor. Ya tutarsa?  * * *  

Sur'daki sözde 'Teslim olma' senaryosundan söz ediyorum. Şimdi gelin senaryoyu birlikte inceleyelim;  

1- Hiç bir çatışmada görüntü alamayan 'medya' nasıl oldu da sonu 'teslim olma' ile biten bir çatışmaya denk geldi?

2- Sözde 'teslim olan' 3 kişi ne ile çatışıyordu? Neden tek bir kurşun sıkmadılar? Teslim olurken silahlarını nereye bıraktılar?  

3- Sur'da gençler yanlarında beyaz bayrak taşıyarak mı çatışıyor? Silah yerine yanlarında beyaz bayrağı dalgalandırmak için silah yerine sopa mı taşıyorlar?  

4- Videoya tekrar bakın; asker 'teslim olanlara' değil de 'teslim olanlar' askere talimat veriyor. O 3 kişi evliya mıydı da "Montunu çıkar" talimatı gelmeden o talimatı algıladı ve mont çıkardı?  

5- Orda bulunan onca asker neden "Talimat almadan hareket etme" diye uyarmadılar da geç kalınan "Montunu çıkar" talimatı verdiler?

6- Normalde olduğu gibi teslim olanlara bomba olma ihtimaline karşı üzerindekileri tamamen (çrılçıplak) çıkarma talimatını neden vermediler? Cesetleri bile çırılçıplak soyan TSK böyle bir talimatı neden vermedi?

7- Teslim olanlar neden yıllardır bugüne kadar olduğu gibi ifade için emniyete götürülmediler de hemen oracıkta kamera karşısına çıkarıldılar?  

8- Hangi izinle, hangi yasayla teslim olan 'teröristleri' emniyete götürmeden, ifade almadan 'elleri açık' bir biçimde içi askeri personel ve mühimmat dolu bir askeri araca aldılar?  

9- Üzerlerinde bomba olsaydı, canlı bomba olarak patlatsalardı kendilerini, birisi araçta el bombasını kapıp patlatsaydı, silahı alıp içerdeki personeli tarasaydı ölen askerlerin ailelerine hanginiz hesap verecekti?  

10- Bugün sivillerin tahliyesi için açılan koridorda siviller bile ölümden korkmayarak "Yasak kalkmadan burdan çıkmayacağız" diye karar alıyorsa, eline silah alıp çatışanların böyle ucuz teslim oluşlarına neden inanalım? Daha dün son kurşunu kendine sıkan bir direnişçinin fotoğrafları medyaya düşmüşken üstelik.  

11- "Evleri kullanılmaz hale getirdik." Diyen ve bundan pişman olan birisi neden 83 gün boyunca çatışır ki?  

12- Teslim olmak yerine arka taraftan niye kaçmadılar ki? Zaten asker ilerlemiyordu ve arka taraftan kaçsalar askerin ruhu bile duymayacak.  

* * *

83 gün boyunca çatışmış kişilerden söz ediyoruz. 83 gün çatışacak, iki dakikada "Teslim olun." Çağrısını yapacak? Bu hangi akla, hangi mantığa sığıyor? Diye sormadan edemiyor insan.  Anlayacağınız senaryo tutmadı. 'Nerden baksan tutarsızlııııkk, nerden baksan ahmakça.'

 * * *  

Kendini akıllı zanneden, milleti aptal yerine koyan bu şahısların tek senaryosu bu değil tabii. Yok yok, 'Telsiz konuşması senaryosundan' söz etmiyorum elbette. İnanın kendi tabanları bile inanmamıştır bu Goşkar ile Gabar'a.  Şu sözde yakalanan 'İki YPG'li senaryosundan' söz ediyorum.

Neymiş? Suriye'den Türkiye'ye geçmeye çalışan ve yanlarına büyük bir mühimmat alan, üzerlerinde hem YPS hem de YPG amblemi olan üniformalı iki kişi yakalanmış.  Bu kısma dikkat; hem YPS hem de YPG amblemi olan üniforma. Valla varsa böyle bir şey ben de isterim. Burda üzerine HPG amblemi de diktik mi oh mis.  Ne yani, Türkiye'nin YPG'yi dünyaya, ABD'ye terörist diye yutturmak için elinden geleni arkasına koymadığı bir süreçte YPG kalkıp iki elemanını üzerinde üniforma ile kapalı olan sınır kapısından, mecburi ve nadir olan geçiş izinlerinde bile onlarca aramadan geçildiğini bildiği halde mühimmat dolu bir araç ile mi gönderecek? Ankara eylemini YPG'nin üzerine yıkmaya çalıştılar, olmadı ya, inadına ABD "YPG bizim müteffiğimiz" dedi ya, onun acısı bu. Kafaya koymuşlar 'bedeli ne olursa olsun' YPG'yi batıya terörist olarak göstermeye.

 * * *  

Bütün bu senaryolar tutmadı. Son alternatifi  Erdoğan'ın da bugünkü; "İlla YPG bir batı ülkesinde mi terör eylemi yapsın?" İtirafından kestirebiliyoruz.  Yarın, öbür gün MİT batı ülkelerinden birinde (Ben ABD diye tahmin ediyorum.) terör eylemi gerçeklştirip suçu YPG'ye yıkarsa şaşmam doğrusu.  Hatta inandırıcı olsun diye YPG'ye ajan sızdırıp zamanı geldiğinde bunu görevlendirebilirler.  Fakat ABD de, diğer batı ülkeleri de inanmayacaklar buna. Herkesi kendi tabanları gibi zannediyorlar. Basit bir 'Boğazda intihar senaryosuna' inanan bir taban yine inanacaktır buna. Bu neyi değiştirir ki? Kendi tabanları elde hiç bir şey olmadan da zaten inanıyor bunlara, peygamber kelamı ya.  Velhasıl, dediğim gibi, ABD inanmayacaktır bu senaryolara ama Türkiye yine de deneyecektir. Ya tutarsa?

 24.02.2016 - İSTANBUL Gernas NENAS

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol