Demirtaş Diyarbakır’dan tahliyesini İstedi

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’dan tahliyesini istedi.

Demirtaş Diyarbakır’dan tahliyesini İstedi

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’dan tahliyesini istedi.

15 Şubat 2017 Çarşamba 14:27
Demirtaş Diyarbakır’dan tahliyesini İstedi

Diyarbakır Haberleri-  Halkların Demokratik Partisi (HDP)  Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nden, Diyarbakır 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği dilekçede tahliyesini istedi.

4 Kasım 2016'da Diyarbakır’da gözaltına alınarak tutuklanan Demirtaş, 10 milletvekili arkadaşıyla gece yarısından sonra evlerine yapılan abatılı, orantısız ve siyasi sansasyona yönelik bir baskınla tutuklandığını belirterek, "Girişimin tek bir siyasi merkezden yönetildiğinden zerre kadar kuşkumuz yoktur" dedi. Bunun ‘tek bir siyasi merkezden yönetildiğine’ kuşku duymadığını aktaran Demirtaş, 20 Mayıs 2016’da dokunulmazlığı kaldırıldıktan sekiz ay, tutuklandıktan da üç ay sonra iddianame hazırlandığını, bunun da 31 fezlekenin birleşimiyle yapıldığını bildirdi.

Sözkonusu 31 fezlekenin 11’ini hazırlayan savcıların ‘FETÖ’den tutuklandığını hatırlatan Demirtaş, şunları kaydetti:

“İddianamem 501 sayfaya çıkarılmış ve hakkımda istenen ceza da 142 yıl olarak belirlenerek kamuoyunda negatif algı yaratılmaya çalışılmış, tutuklanmamın ‘elzem olduğu’ intibası yaratılmak istenmiştir. Fakat ilginçtir ki örneğin 15 Temmuz darbe girişiminin İzmir ayağı ile ilgili olan soruşturma büyük bir hızla tamamlanmış ve 270 sanık hakkında toplam 630 sayfalık iddianame hazırlanarak ocak ayında da duruşmaya başlanmıştır. 250’ye yakın insanımızın katledildiği, parlamentomuzun bombalandığı, Cumhurbaşkanı ve ailesine yönelik suikastların planlandığı son derece vahim, komplike ve vahşi darbe girişimine karşı yargının hızlı hareket ediyor olması elbette takdire şayandır. Ancak Parlamentoyu bombalayanların bile hızla yargılandığı bu dönemde parlamento üyelerinin, yani darbenin hedeflerinden birinin, yargılama süreçlerinin referandum takvimine endekslenmiş olması oldukça manidar ve dikkat çekicidir.”

Anayasa değişiklik referandumu 16 Nisan’da yapılacak. Demirtaş’ın ilk duruşması 28 Nisan’da.

‘YARGI ELİYLE SİYASETE MÜDAHALE’

Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini savunan HDP lideri, milletvekili olmasından gelen hakların tutukluluk süresiyle elinden alındığına dikkati çekti: “Milletvekillerinin temsil hakkından kaynaklı yasama yetkisi ile denetleme yetkisi sadece ve sadece seçilmiş olan kişi, yani o milletvekili tarafından bizzat kullanılabilen yetkilerdir. Milletvekili tutuklu olduğu için kullanamadığı bu yetki ve haklarını başkasına devredemediği gibi avukat veya başka bir milletvekili aracılığı ile de kullanamamaktadır. Bu şekilde milletvekilinin tutuklulukta geçirdiği süre, telafisi hiçbir şekilde mümkün olmayan ağır sonuçlar ve parlamenter zararlar ortaya çıkarmaktadır. Hele hele son derece önemli bir Anayasa değişikliğinin yapıldığı ve 16 Nisan’da halkoylamasına gidileceğinin kesinleştiği bir süreçte Parlamento’nun üçüncü büyük partisinin eş genel başkanları ile birlikte 10 milletvekilinin tutuklu bulunuyor olması, yargı eliyle siyasete ağır bir müdahaledir.”

‘REFERANDUMUN MEŞRUİYETİNİ TARTIŞMALI HALE GETİRİR’

Tutuklamayla yargısal bir menfaat değil siyasal çıkar elde edilmek istendiğini belirten Demirtaş, bunun referandumun meşruiyetini tartışmalı hale getirdiğini bildirdi.

HDP lideri şunları kaydetti: “TBMM çalışmalarına, yasama ve denetleme faaliyetlerine katılmak en demokratik hakkımızdır. Zaten Anayasa değişikliği sürecinde tutuklanmış olmamız Parlamento’da söz söylemeye ve oy kullanma hakkımızın gasp edilmesine yol açmış ve Anayasa oylamasının meşruiyetini tartışmalı hale getirmiştir. Şimdi aynı meşruiyet sorunu referandum süreci içinde de haklı olarak tartışılacaktır. Her türlü zorluğa rağmen bir arada, güven içerisinde yaşayacağımız bir gelecek için demokratik mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. Zorbalığın ve baskının karşısında diz çökmeyeceğiz. Bizlere karşı bu hukuk dışı siyasi operasyonları planlayanların tuzağına elbette ki düşmeyeceğiz. Daha aydınlık ve daha güzel yarınları mutlaka kazanacağız.”

Eş başkanlar dahil 12 HDP’li milletvekili cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Loading...
Son Güncelleme: 15.02.2017 14:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol